'Nabucco'nun finansmanı B konusunda kaygımız yok'

Avrupa Birliği Enerji Komiseri Andris Piebalgs, Nabucco'da kapasite ile ilgili 16 şirketten teklif alındığını, konsorsiyumun finansman kaygısı olmadığını söyledi

Hazar ve Ortadoğu kaynaklarını Avrupa'ya ulaştırması planlanan Nabucco Projesi için hükümetlerarası anlaşma Ankara'da imzalanırken, bundan sonra hattı dolduracak kaynak bulma çalışmalarına geçilecek. Avrupa Birliği Enerji Komiseri Andris Piebalgs, kapasite kullanımı için şu ana kadar 16 şirketten bağlayıcı olmayan teklif alındığını, konsorsiyumun finansman sorununun olmadığını söyledi. Gelen tekliflerin hat için öngörülen 31 milyar metreküpten çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Piebalgs "O nedenle konsorsiyumun projenin finansmanı noktasında kaygısı yok" dedi. İmza töreni için Ankara'da olan Piebalgs Reuters ile söyleşisinde, hattın Avrupa vergi mükellefleri tarafından finanse edilmesine gerek kalmayacağını düşündüğünü de vurguladı. Varılan anlaşma gereği hattın kapasitesinin yüzde 50'sinin Nabucco konsorsiyumu tarafından kullanılacağını, yıllık 31 milyar metreküp gaz taşıması planlanan hatta diğer yüzde 50 kapasite kullanımı için şu ana kadar 16 şirketten bağlayıcı olmayan teklifler geldiğini belirten Piebalgs, bu yıl sonunda resmen başlayacak olan kapasite kullanımı için teklif alma sürecinin 2010 başında tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

'IRAK GAZI ÖNEMLİ'
Piebalgs, tedarik noktasında öncelikli olarak Azeri gazını gördüklerini ikinci önemli kaynak olaraksa Irak gazının söz konusu olabileceğini belirtti. "Irak Başbakanı Maliki'nin imza törenine gelmiş olması önemli bir gösterge" diyen Avrupa Birliği Enerji Komiseri Andris Piebalgs, Rus gazının da ilerleyen dönemde hatta verilebileceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN