Kriz günlüğü

Goldman Sachs'ın kârı beklentilerin üzerinde
Amerika'nın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs, yılın ikinci çeyreğinde kârını yüzde 33 artırdı. Banka hisse başına 4.93 dolar ile beklentilerin üzerinde kâr açıkladı. Analistler bankanın 3.49 dolar kâr açıklamasını bekliyorlardı. Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı'nın parçası olan banka devlete olan 10 milyar dolarlık borcunu da ödedi. Goldman Sachs'ın 26 Haziran itibariyle toplam varlıkları 890 milyar dolar oldu. "Tatlı cadı" lakabıyla anılan analist Meredith Whitney, önceki gün Goldman Sachs'ın için tavsiyesini "al"a çevirmişti.

Sanayi üretimi 11 aydır ilk kez yükseldi

Euro bölgesi sanayi üretimi endeksi Mayıs'ta yüzde 0.5 ile beklentilerin altında artış gösterdi. Sanayi üretiminin Ağustos 2008'den beri ilk defa yükselmesi, resesyonun sonuna gelindiğine yönelik bir işaret verdi. Sermaye mallarındaki artış yüzde 1.2, dayanıklı olmayan tüketim mallarının üretimindeki artış ise yüzde 0.8 oldu. En fazla aylık artış, Litvanya, Almanya, Slovenya ve Fransa'dan gelirken en büyük düşüş Letonya, İspanya, İsveç ve Finlandiya'dan geldi. Ekonomistler, Mayıs'ta euro bölgesi sanayi üretiminin yüzde 1.2 yükselmesini bekliyordu. Nisan'da yüzde 1.9 olarak açıklanan sanayi üretimindeki daralma
yüzde 1.4'e revize edildi.

Küçük Madoff 20 yıla mahkûm oldu
Kurduğu saadet zinciri ile 65 milyar dolarlık dolandırıcılık suçundan 150 yıla mahkum edilen eski Nasdaq Başkanı Bernard Madoff'unkine benzer bir dava da ABD'li avukat Marc Dreier, 20 yıla mahkûm oldu. Yatırım fonlarını ve yatırımcıları 700 milyon dolar tutarında dolandırdığı suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan 59 yaşındaki New York'lu avukat Dreier, 20 yıl cezaevinde yatacak. Yale ve Harvard Üniversitesi mezunu olan Dreier'in müşterilerinden de 46 milyon dolar çaldığı ortaya çıkmış ve hükümet tarafından 145 yıl ile yargılanması talep edilmişti.

İşsiz kalan robotlar pas tutmaya başladı
Japon sanayi üretiminde yüzde 40 düşüş yaşanması, robotların da işsiz kalmasına neden oldu. Robotların yatırım maliyetinin insanlardan fazla olması da insanların tercih edilmesini sağladı.Japon Robot Derneği'nin açıklamasına göre, endüstriyel robot talebinde bu yılın ilk çeyreğindeki düşüş yüzde 59'u buldu. Geçen yıl talep yüzde 33 azalmıştı. 2007'de devletin açıkladığı teknoloji politikası planına göre, 2025'e kadar fabrikalarda 1 milyon robot istihdam edilmesi planlanıyordu. Ancak bu proje durgunluk nedeniyle gerçekleştirilemedi.

BİZE ULAŞIN