Sam Amca'nın bütçesi 9 ayda 1 trilyon dolar açıkla rekor kırdı

ABD'nin bütçe açığı 9 ayda 1 trilyon 86 milyar doları buldu. Eylül ayında sona erecek mali yılda toplam açığın 1.8 trilyon dolara ulaşması bekleniyor

Küresel ekonomik kriz öncesinde de bütçe açığına sürüklenen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yeni bir rekor kırdı. Hazine Bakanlığı verilerine göre 2009 mali yılının 9 ayında bütçe açığı 1 trilyon 86 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bütçe Haziran ayında 94.32 milyar dolar açık verdi. Geçen yılın haziran ayında ise 33.55 milyar dolar fazla verilmişti. Bir önceki bütçe açığı rekoru ise 2008 yılında kırılan 454.8 milyar dolardı.

VERGİ GELİRLERİ DÜŞTÜ

Açık önemli ölçüde, hükümetin ekonomik durgunluğa karşı kamu harcamalarını önemli ölçüde artırması ve mali kuruluşlar için hazırlanan kurtarma paketleriyle ilişkilendirildi. Vergi gelirlerinin düşmesi ve işsizlik ödeneği alanların sayısının artmasının da açığı büyüttüğü belirtildi. ABD Kongresi, ekonomide toparlanma sağlanması için 700 milyar dolarlık mali kurtarma planı ve 787 milyar dolarlık ekonomiyi canlandırma paketini onaylamıştı. 1 Ekim'de başlayan mali yılda hükümet bütçe açığının 1 trilyon 841 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. ABD'de bütçe açığı rekoru ise 2008 yılında kırılan 454.8 milyar dolar. Bu verilerin, hükümeti sağlık ve eğitim harcamalarında kesintiye zorlayabileceğine dikkat çekiliyor.

BİZE ULAŞIN