Türkiye, Suriye'ye gaz satıp kendi riskini azaltacak

Türkiye, Suriye'ye yılda 1 milyar metreküp gaz satarak Rusya kaynaklı 3-4 milyar metreküplük riskini azaltmayı hedefliyor. Çünkü Rusya ile yapılan anlaşmada 'Al ya da öde' şartı bulunuyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Süfyan El Allao ile makamında yaptığı basına kapalı görüşmenin ardından konuk bakan ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, doğalgaz satışı konusunda Suriye ile yaklaşık 1 milyar metreküp üzerinden 4 ile 5 yıllık bir kontrat yapmayı düşündüklerini belirtti. Suriyeli Bakan El Allao da ülkesinin 7 milyar metreküp doğalgaz ihtiyacı olan bir ülke olduğunu, bunun 6 milyar metreküpünü kendilerinin karşıladığını, 1 milyar metreküpünün de Mısır'dan tedarik edildiğini söyledi. Üretimlerini 2 milyar metreküp artıracaklarını anlatan El Allao, tüketimin artmasıyla gaz ithal edeceklerini bildirdi. El Allao, 5-6 yıl sonra üretimleri tüketimlerini karşıladığında Nabucco'ya doğalgaz tedarikinde bulunabileceklerini bildirdi. Görüşmelerde ayrıca elektrik satımı konusu da mutabakata bağlandı.

'ALİYEV İNGİLTERE'DEYDİ'
Bir gazetecinin, "Azerbaycan'ın Nabucco'da ana tedarikçilerden biri olarak görülmesine rağmen bakan düzeyinde katılım göstermesini nasıl değerlendiriyorsunuz'' şeklindeki sorusuna karşılık Yıldız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daha önce İngiltere'de programı olacağını açıkladığını belirtti. Yıldız, Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak, Suriye ve Mısır'ın Nabucco'ya doğalgaz tedariki konusunda destek verebileceklerini açıkladıklarını belirtti. Türkiye, Suriye ile doğalgaz anlaşmasına 3 yönden önem veriyor;
1- Türk ekonomisindeki tarihi küçülme nedeniyle BOTAŞ'ın yıl sonunda 3-4 milyar metreküp dolayında doğalgazda 'al ya da öde' riski bulunuyor.
2- Suriye'nin, Türkiye'den yıllık 1 milyar metreküp doğalgaz istediği öğrenildi. Türkiye, yalnızca Azerbaycan'dan aldığı gazı üçüncü bir ülkeye satabiliyor.
3- Anlaşma durumunda Kilis'ten Suriye'ye 150 kilometrelik bir boru hattı döşenecek. Bu hat, Nabucco'da da kullanılabilecek.

'Nükleer ihalesini 2 ay içinde sonuçlandırmalıyız'
Enerji Bakanı Taner Yıldız, değerlendirme süreci halen devam eden ve Akkuyu'ya yapılması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santraline ilişkin ihalenin 2 ay içinde "şu veya bu şekliyle" sonuçlandırılması gerektiğini söyledi. TETAŞ'ın açtığı ve Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO ve Park Teknik'ten oluşan konsorsiyumun tek katılımcı olduğu ihaleye ilişkin komisyon raporunun, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor. Yıldız, konsorsiyumun revize teklifini değerlendireceklerini belirtti.

'Irak sürpriz olmadı'
Türkiye'yi doğalgaz köprüsü haline getiren Nabucco'daki imza törenin ardından Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya ve İran için kapıyı açık bırakırken, Ermenistan ve Yunanistan'a kapıları kapattı. Bakan Yıldız, "Irak'ın 15 milyar metreküp gaz vereceğini açıklaması sizin için sürpriz oldu mu?" şeklindeki soruya, "Sürpriz değildi, Irak'ın da normalizasyonu için gaz ve petrolünü çıkartıp daha çok aktive etmesi lazım. Ve Irak normalleştikçe bunu daha çok yapacak. Irak'ın içinde bulunduğu kısır döngüde, Maliki'nin de Nabucco'yu bir çıkış olarak gördüğünü düşünüyorum" dedi.

'Azeriler işin içinde'

"Azerbaycan neden somut bir taahhütte bulunmadı, pazarlık kozunu mu artırmaya çalışıyor?" sorusunu yanıtlayan Bakan Yıldız, "Azerbaycan bu hikayenin başından beri içinde. Şu an için her şey normal, elinizde doğalgaz var ve bunu efektif kullanmak istiyorsunuz. Bunun ticari argüman olduğuna inanıyorum" dedi. Bakan Yıldız, Nabucco'nun Ermenistan'a da uzanabileceğine ilişkin iddialara karşılık ise, "Ermenistan'dan geçmesini gerektirecek bir durum yok. Bu zorlama olur" dedi. Yıldız, Yunanistan konusunda da "Bu interlanda girmek isteyeceğini sanmıyorum" dedi.

'Rusya dev aktör'

Yıldız, Rusya konusunda da "Dev bir aktör. Bir şeyi teşvik etmek diğerinden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Moskova'da ben kendisine Nabucco'ya katılımlarını sordum. O da 'Olmaz' dedi. Ardından, 'Niçin olmasın' diye sordum. Basın toplantısında da aynı soruya enerji sektörünün hızla küreselleştiğini hatırlatarak yanıt verdim. Beni onayladı. Enerji pazarı bartera doğru gidiyor. Rusya da böyle değerlendirecektir" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan Nabucco yorumu
IRAK: "Daha çok gazını aktive ettikçe daha çok normalleşecek."
AZERBAYCAN: "Ticari bir argüman olduğuna inanıyorum."
ERMENİSTAN: "Nabucco'nun Ermenistan'dan geçmesi zorlama olur."
YUNANİSTAN: "Balkan ülkeleri dahil edilebilir ama Yunanistan buna girmek istemez."
RUSYA: "Niçin Rusya da olmasın?"

BİZE ULAŞIN