Gençcell 700 bin cep satıp çift SIM kartın General'i oldu

İki hat kullanan aboneyi erken fark eden Gençcell, General Mobile ile çift SIM kart pazarının yüzde 40'ını eline geçirdi

Çift SIM kartlı telefonun hikâyesi Gençcell firmasının Genel Müdürü Muzaffer Gölcü'nün bir iş için Hong Kong'a gitmesiyle başladı. Bu ziyaretten haberdar olan Kahramanmaraşlı bir petrol bayisinin "Bana çift simkartlı bir telefon getirir misin?" ricası şirkete yepyeni bir pazarın kapılarını açtı. Gölcü, "Onun bu isteği bizim bu pazarı görmemize neden oldu. Daha sonra General Mobile ürün toplantısında dokunmatik ekran ve çift SIM kartlı model telefon önerilince hemen kabul ettik" diye konuştu. Çift SIM kartlı telefon pazarının yüzde 40'ına hâkim olan Gençcell firmasının ortakları Yönetim Kurulu Başkanı Necati Genç ve Genel Müdür Muzaffer Gölcü, yıllık 700 bin adetlik satışa ulaşmalarında ucuz konuşma ve tek telefon rahatlığının sebep olduğunu söylüyor. Beyaz eşya satışı yanında cep telefonu satışına 1994'te başladıklarını belirten Necati Genç, "O zamanlar telefon almak için sabaha karşı dağıtım ofisinde kuyruğa girerdik. Telefon başına 250 ile 300 dolar arasında kâr ederdik. Ancak zaman içinde bu kârlar ortadan kalktı. Cep telefonu bayiliği markaların düşük kâr marjı ile mücadele yolunu açtı. Çift SIM kartlı telefon bizim için yeni bir kulvar açtı" diye konuştu.

KRİZ FIRSATA DÖNDÜ
Çift SIM kartlı telefonlarla ilgili "Telefonlar toplanacak" krizini iyi yöneterek karlı çıktıklarını söyleyen Gölcü, "Elimizdeki resmi belgelerin bilgisini her platformda tüketici ile paylaştık. Tüketicinin anında bilgilenmesini sağladık. Almanya'da çevre ödülü bile aldık. Titiz davranmamızın ödülünü kendimizi iyi anlatarak aldık" dedi.

TÜRKÇE VE ÇİFT SIM KARTLI ANDROİD DÜNYADA İLK OLDU
Dünya devi Google'ın cep telefonları için geliştirdiği Android işletim sistemini çift SIM kartlı telefonlarda ilk olarak Gençcell firması gerçekleştiriyor. Gençcell Ar-Ge Direktörü Melih Çoğan "Android, açık kaynak kodlu yapısıyla gelişmeye son derece açık. Üniversiteli öğrencilere açık bir platformu genişletmek için çalışıyoruz" dedi.

10 CEPTEN 1 TANESİ ÇİFT SIM KARTLI OLDU
Anadolu'da bir bayide müşterilerden biri "İki ayrı şebekeyi de kullanabileceksiniz dediğimiz zaman "Hadi ya adam mı kandırıyorsunuz" demişti. Şimdi pazarın neredeyse yüzde 10'u çift SIM kartlı telefonlardan oluşuyor. Çift SIM kartlı telefon denilince akla ilk gelen markalardan biri General Mobile oldu. Şimdi hedefimiz çift SIM kartlı telefonlarla tek SIM kartlı telefonun fiyatlarını eşitlemek. Ancak bu o kadar kolay değil.

BİZE ULAŞIN