Carlos'un imzalı forması Brezilya kapılarını açmadı

Devlet Bakanı Çağlayan, ziyaret ettiği Brezilya'da beklediği ilgiyi görmedi. Enerji Bakanı Labao, kendisine Carlos'un imzalı formasını hediye eden Çağlayan'ı uzun süre bekletti

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Latin Amerika açılımı çerçevesinde Şili'nin ardından ziyaret ettiği Brezilya'da beklediği ilgiyi göremedi. Çağlayan'ın Brezilya Dışişleri Bakanı ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başmüzakerecisi Celso Amorim ile görüşmesi iptal edildi. Dış Ticaret Bakanı Welber Oliveira Barral'ın yerine yardımcısından randevu alındı. Bakan düzeyindeki tek görüşme Enerji Bakanı Edison Labao ile gerçekleşti.

ERTELENMEK İSTENDİ

DTÖ'deki ağırlığı nedeniyle Amorim ile görüşmeye özel önem veriliyordu. Şili temasları sırasında Amorim ile görüşmenin gerçekleşmeyeceği haberi alınınca, gezinin Brezilya ayağının ertelenmesi gündeme geldi. Çağlayan, Enerji Bakanı ile randevusu nedeniyle Brezilya'ya gitmeye karar verdi. Çağlayan, Barral'ın yardımcısıyla da görüşmeyi heyetteki diğer üst düzey isimlerin yapması talimatını verdi. Ancak aksilikler bununla bitmedi. Çağlayan, Labao ile görüşmek için geldiği Enerji Bakanlığı'nda bakan tarafından karşılanmadı. Bakanın başka bir toplantısı olduğu belirtilerek Çağlayan ve beraberindeki heyet sadece 4 koltuğun bulunduğu bir odaya alındı. Üstelik odadaki üç koltukta Brezilyalı yetkililer oturuyordu. Odadaki kültablalarının da tıka basa izmaritle dolu olması Çağlayan'ın canını sıktı. '

ABD DE YAPIYOR'

Görüşme sırasında tepkisini dile getiren Çağlayan, Labao'ya "Bizi karşılayan olmadı. Heyetle ilgilenilmedi. Bekletildik. Siz gelseniz kapılarda karşılıyoruz. Sizi kınıyorum. Diplomatik dilde bunun anlamını biliyorsunuz" dedi. ABD'lilerin de konuk heyetlere benzer muamele yaptığını, Washington'da kendisinin de bu şekilde karşılandığını anlatan Labao özür diledi. Gergin görüşmeden tek karlı çıkan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) oldu. Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras'ın Karadeniz'de TPAO ile petrol aramasının önünü açtıklarını hatırlatan Çağlayan, TPAO'ya da Brezilya'da Petrobras'la petrol araması için lisans verilmesini istedi. Heyetteki TPAO temsilcisine Petrobras'ın CEO'su Jose Sergio Gabrielli de Azevedo'dan ile Rio de Jenario'da görüşmesi için hemen randevu ayarlandı.

AMORIM İLE GÖRÜŞME İPTAL OLDU
Çağlayan'ın Brezilya Dışişleri Bakanı ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başmüzakerecisi Celso Amorim ile görüşmesi iptal edildi. Dış Ticaret Bakanı Welber Oliveira Barral'ın yerine yardımcısından randevu alındı.

BİZE ULAŞIN