Haber turu

ÇAYKUR çay alım kotasını 40 kg artırdı
ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, yaş çay ikinci sürgün döneminde dekara 330 kilogram olan alım kotasını, dekar başına 40 kilogram artırarak 370 olarak planladıklarını bildirdi. ÇAYKUR'un ikinci sürgün yaş çay alımlarının 1 Temmuz'da başladığını, 16 Temmuz tarihi itibariyle 66 bin ton yaş çay alımı gerçekleştiğini kaydeden Yüce, iklim koşullarının elverişli seyretmesi nedeniyle vasfını yitirmeden taze olarak hasat edilen yaş çayın satın alınması için yeni bir düzenlemeye gittiklerini belirtti.

"Fındık bizim için altın ve petrol değerinde"
TÜRKİYE
Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Fındık, Türkiye için altın ve petrol değerinde bir üründür'' dedi. Rifat Hisarcıklıoğlu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası'nın ödül töreninde işadamlarına, "Allah size müthiş bir coğrafya bahşetmiş ki 'yok' yok" diye seslendi. Zengin olmak ve daha müreffeh yaşamak için sorunlarıyla kaderi birlikte olan Giresun ve Ordu illerinin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, hükümetin fındıktaki son kararının da, genel çerçevede eksiği veya noksanı olmasına rağmen doğru bir karar olduğunu dile getirdi.

Türkiye tabut ihracatçısı oldu
MUĞLA'DA
7 yıl önce tabut fabrikası kurup dünyanın dört yanına ihracata başlayan Mümtaz Küçükkasap, Türkiye'de sıra dışı bir sektör yarattı. Hıristiyanların tabutla gömüldüğü ülkelere yönelen Küçükkasap'ın ardından iki firma daha tabut imalatına geçerken, Türkiye, kısa sürede 15 milyon euro döviz girdisi sağlar hale geldi. Tabutları, 250-750 euro arasında değişen fiyatlarla satan Küçükkasap, krizden de etkilenmediklerini söyleyerek, "Ölüm ekonomik kriz dinlemiyor. Dolayısıyla, bu alanda ihtiyaç hiç eksilmiyor" dedi. Adem ÜLKER / MARMARİS

Nuh, petrol kuyusu çimentosu üretecek

NUHÇİMENTO
Sanayii A.Ş, petrol çimentosu üretimi için Amerikan Petrol Enstitüsü'nden lisans almaya hak kazandığını duyurdu. Nuh Çimento'ndan yapılan açıklamada, şirketin, "Apı Spec q Apı Spec 10 A'' standartlarına ve "Apı monogram'' programına uygun olarak üretim yaptığı G sınıfı ve Hsr tipi petrol çimentosu üretimi için aldığı lisansla, Türkiye, Irak, İran ve Suriye'de petrol kuyusu çimentosu üreten tek ve ilk kuruluş olma özelliği taşıdığı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN