Merkez Bankası 20 saat 'ölçü'yü kaçırdı!

Merkez Bankası son faiz kararına ilişkin yaptığı açıklamada tarihi bir hataya imza attı. Türkçe açıklamada ölçülü faiz indirimlerine devam edebileceğini belirten banka, İngilizce metinde 'ölçülü' kelimesine yer vermeyince ortalık karıştı. Hata 20 saat sonra düzeltilebildi

Faiz indirimlerine son sürat devam Merkez Bankası, son faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada tarihi bir hataya imza attı. Türkçe açıklamada, "İktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirildi" denirken, İngilizce açıklamada 'ölçülü' ifadesi yeralmadı. Yaptığı açıklamalardaki her kelimeyi özenle seçen Banka'nın İngilizce metinde yaptığı bu hata kafaları karıştırdı. Sabah saatlerinden itibaren banka ekonomistleri Merkez Bankası'nı arayarak hata konusunda uyarıda bulundu. Ancak, hatanın düzeltilmesi için de Para Politikası Kurulu'ndaki 7 üyenin tutanakları yeniden imzalaması gerekiyordu.

TEK TEK İMZA ALINDI

Ekonomistler, tutanağın satır aralarında sonraki faiz indirimlerine ilişkin ipuçları yakalamaya çalışırken, Merkez Bankası'nda da hareketle saatler yaşanıyordu. Sabah saatlerinden uyarılar üzerine farkedilen hatanın kamuyouna duyurulup duyurulmaması tartışıldı. Kurul üyelerinin hepsi 'sehven' yapılan hatanın düzeltilmiş metnini imzaladı. Böylece hata, 20 saat sonra düzeltilebildi. Yapılan açıklamada unutulan 'ölçülü' (measured) ifadesine yer verildi. Merkez Bankası yetkilileri hatanın 'sehven' yapıldığını ve yabancılar ile yerlilere farklı açıklama yapılması gibi bir niyetlerinin kesinlikle olmadığının altını çizdi.

Piyasa faizi tarihi dibe yakın seviyede

Merkez'in yarım puanlık son faiz indirim kararının ardından tahvil faizleri de gevşedi. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11.58'e geriledi. Tahvil faizinde tarihin en düşük seviyesi yüzde 11.37 ile 9 Temmuz'da görülmüştü.

BİZE ULAŞIN