Summers: ABD ekonomik facianın eşiğinden döndü

Obama'nın ekonomi Başdanışmanı Summers, "Facianın eşiğinden son anda gözle görülür ilerleme ile dönüldü" dedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın ekonomi konusundaki başdanışmanı Lawrence Summers, ABD'nin ekonomik bir facianın eşiğinden döndüğünü söyledi. Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı Summers, Washington'da bulunan ekonomi düşünce kuruluşu Peterson Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, küresel kriz ve ABD'nin durumunu değerlendirdi.

6 AY ÖNCEDEN BELLİYDİ

Ekonomik çöküşün altı ay önce son derece gerçek ve kaçınılmaz gözüktüğünü dile getiren Summers, ülkenin, bu yılın başında karşı karşıya kalınan ekonomik facianın eşiğinden son anda gözle görülür bir ilerleme sayesinde döndüğünü belirtti. İlerlemenin iki ana alan üzerinde sağlandığını ifade eden Summers, bunlardan birincisini güven tazelemek, ekonomik daralma ve finansal başarısızlık kısır döngüsünün kırılması olarak gösterdi. İkincisini ise üretken yatırım ve uzun dönem büyümenin hedeflenmesi olarak gösterdi.

"OBAMA'NIN AJANDASI İDDİALI"
BAŞKAN
Obama'nın ekonomik iyileşmeye karşı iddialı bir ajandaya sahip olduğunu belirten Summers, ABD ekonomisinin yeniden inşa edilmesi için ihracata yönelmesi gerektiğini söyledi. Summers, "Ekonomik iyileşme daha çok orta sınıfa odaklı olmalı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN