"40 bin kişi işsiz kalacak"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, lokantalarda uygulanmaya başlanan KDV artışının 40 bin kişiyi işsiz bırakabileceğini belirtti.

TÜROFED Başkanı Barut, 15 Temmuz 2009 tarih ve 2009/15200 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 27289 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve yapılan değişiklikle; birinci sınıf lokantalar, işletme belgesine sahip yerler, 3-4-5 yıldızlı oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesinde yer alan lokantalarda verilen hizmet bedellerine uygulanacak KDV oranının 15 Temmuz 2009 tarihinden itibaren yüzde 18 olmasına yönelik yazılı açıklamada bulundu. Lokantalardaki KDV oranlarının tekrar yüzde 18'e çıkarılmasının turizm sektöründe derin bir hayal kırıklığına neden olduğunu ifade eden Barut, "Sezonun tam ortasında, hem de 19 Temmuz'da başlayan sigara yasağı ile müşteri kaybetme riski taşıyan restoranlar bir de KDV artışı ile sarsılmışlardır. Ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve piyasayı hareketlendirmek için diğer sektörlerde KDV indirimine gidilirken turizmdeki KDV artışı, hükümetin turizmi stratejik sektörler arasında görmemesidir. Ama bizce asıl sorun hükümet ve kamuoyu nezdinde turizmin bir sanayi/endüstri olarak görülmemesidir" dedi. Türkiye'deki restoranlarda KDV yüzde 8'den 18'e çıkarken; dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi olan Fransa'da bar ve restoranlardaki KDV oranının 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 19,06'dan yüzde 5,05'e düşürüldüğünü belirten Barut, "Bu KDV indirimi ile hedeflenen de önümüzdeki 2 yıl içinde Fransa'da 40 bin kişilik yeni istihdam oluşturmaktır. Doğal olarak krizden az etkilenmek için Fransız hükümeti en kolay ve en ucuz istihdam yolu olarak turizme daha da önem vermiştir. Fransa'nın bu yaklaşımı, küresel krizin çıktığı ilk günden beri 'Krizden az etkilenmenin yolu başarılı bir turizmdir' diyen TÜROFED'in söylemini teyit etmektedir" diye konuştu. "Restoranlardaki KDV'nin 10 puanlık artışı çok önemli değilmiş gibi gösterilse de, nasıl Fransa'ya 40 bin yeni istihdam oluşturacaksa eşdeğer büyüklükte bir ülke olarak bizde de tam tersi 40 bin kişiyi işinden edebilir" diyen Barut şöyle devam etti: "Bunun yanı sıra KDV artışının başka olumsuzluk ve eğilimlere sebebiyet vereceğini de düşünüyoruz. Sadece belgeli restoranları kapsadığı için yüksek standartlı restoranlar cezalandırılmıştır. Ayrıca bu uygulama restoranlar arası fiyat farkları oluşturacaktır.

Çok şikayet edilen her şey dahil talebi daha da arttıracaktır. Yani kısaca; KDV artışından elde edilecek ek gelir bizce bu kadar büyük riski almaya, atılan taş da ürkütülen kuşa değmeyecektir. Biz, 22 Temmuz'da yapılacak olan EKK toplantısından sonra bu yanlış uygulamadan dönüleceğini umuyoruz. Bu yıldan daha zorlu geçeceği tahmin edilen 2010 yılı için destek beklerken, bu artış kabul edilemez."

BİZE ULAŞIN