Aydınlatma devi Zumtobel Türkiye'yi platform yapacak

Türkiye'de iş görüşmeleri yapan Avusturyalı ticari aydınlatma şirketi Zumtobel, Türkiye'yi bölgede büyümek için platform olarak görüyor

Pazar 19.07.2009
Son Güncelleme: Perşembe 27.05.2010
ABONE OL
AVUSTURYALI ticari aydınlatma devi Zumtobel'in Başkanı Andreas Ludwig perşembe günü Türkiye'ye bir ziyarette bulundu. Türkiye'yi bölgesel büyüme için bir platform olarak gördüklerini ifade eden Ludwig şunları söyledi; "Pek çok gelişmiş piyasada ticari inşaatlar durmuş bulunuyor. Son 2-3 yıldan bu yana biz de gelişmekte olan piyasalarda yatırımlarımızı artırmanın yollarını arıyoruz. Zumtobel'in işlerinin yüzde 80'i Avrupa'da ve biz bu yapının değişmesini istiyoruz. İşimizi Ortadoğu, Türkiye ve Çin gibi ülkelere kaydırmayı planlıyoruz. Türk müşterilerimizle birlikte çevre ülkelerde ne gibi fırsatlarımız olabileceğini Ahmet Çalıkanlamaya çalışıyorum." Türkiye'deki ziyareti sırasında Çalık Holding Başkanı Ahmet Çalık ile de görüşme yapan Ludwig, görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirterek, "Daha önce beraber işler yaptık. Çevre ülkelerde birlikte neler yapabiliriz bunları konuştuk" dedi. Türkiye'de üretim konusunda ne düşündükleri sorusunu da yanıtlayan Ludwig, "Bu olasılıklardan bir tanesi. Şu anki koşullarda böyle bir şey ilk etapta çok olanaklı değil. Ancak bizim iş modelimizde daha çok yerel ve pazara yakın üretim yapmak gerekiyor" dedi.

'SEKTÖR DEVRİMİN EŞİĞİNDE'
Sektörün bir teknolojik devrimin eşiğinde olduğunu ifade eden Ludwig, "Bildiğimiz ışık kaynakları adım adım değişecek. LED bazlı sistemler gelecek. Bu sistemle enerji tüketimi yarıya inecek, kullanım süresi 10-20 kat artacak. Endüstrinin doğası da değişecek" dedi.

Pazar 400 milyon euro
TÜRKİYE'DE ticari ve teknik aydınlatma pazarının 300 - 400 milyon euro arasında olduğunu ifade eden Ludwig, "Türkiye'deki toplam aydınlatma pazarı 1 milyar euro civarında. Bu pazar daha da büyüyecek. Ama Avrupa'da yüzde 3- 5 oranlarında düşüyor. Bizim işimizin yarısı yenileme, yarısı de yeni projelerden gelir. Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalar konusunda iyimserim. Burası Avrupa'dan daha hızlı toparlanacak. Türkiye'de altyapı, yol, alışveriş merkezleri, ofis binaları, stadyumlar gibi projelerle ilgileneceğiz" dedi.

İLGİLİ HABERLER

https://www.sabah.com.tr