'Bankalar kâr etmezse TMSF ile çok konuşuruz'

BDDK Başkanı Bilgin, durgunluğa rağmen bankaların kâr etmesini savunurken, "Eğer bu kârlar olmazsa TMSF Başkanı Ahmet Bey ile daha çok konuşuruz" dedi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, ekonomik kriz dönemlerinde kitle psikolojisinin iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi. Bilgin, "Krizde psikoloji de çok önemli. Benim gözlemlediğim; köşe yazarları, gazeteler yüzde 70-80 oranında krizi körükler mahiyette. Bu da tüketimi olumsuz etkiliyor" dedi. Mart ayında açıklanan teşvik paketleri sonrasında piyasada ciddi bir kıpırdanma yaşandığına işaret eden Bilgin, "ÖTV indirimleri sonrasında taşıt kredileri artacağı yerde azaldı. Ama bayiler bazı arabalara üç ay sonrasına gün veriyor. Peki, o zaman nereden çıktı bu para? Halkımızın cebinden çıktı. Yani birazcık motivasyonla aslında halkımız tüketime hazır'' diye konuştu.

ÖNLEMLERLE AYAKTA KALDIK

Malatya'da düzenlenen "Global Ekonomik Kriz ve Türk Finans Piyasasına Yansımaları'' konulu konferansta konuşan Bilgin, yaşanan krizin Türkiye kaynaklı olmadığının altını çizdi. Bilgin, Türk bankalarının sermaye yapısının güçlü olmasının krizin daha derinleşmesine engel olduğunu vurgulayarak, "Krizin geleceğini bir şekilde tahmin ediyorduk. Bu yüzden özellikle 2004- 2006 arasında bankaları çok sıkıştırdık" açıklamasını yaptı. Piyasalardaki durgunluğa karşın bankaların kâr etmesi nedeninin çok tartışıldığını anımsatan Bilgin, şöyle konuştu: "Şunu çok açık yüreklilikle söyleyeyim ki; eğer bankalarımız kâr elde etmezse, ileride zor günler yaşayabiliriz. Eğer bu kârlar olmazsa, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk Bey ile daha çok konuşmamız gerekebilir. Biz bunu mu istiyoruz?''

Kredi kartlarında bankalar hatalı'
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, tahsili gecikmiş alacakların yüzde 4.8 seviyesinde olduğunu söyledi ve ekledi: "Yani 100 TL'lik kredi portföyümüzün 5 TL'si şu anda takipte. KOBİ kredilerinde bu oran biraz daha yüksek ve yüzde 6'larda. Özellikle kredi kartlarındaki takibe dönüşüm oranı yüzde 9'lar düzeyinde. Bunun nedeni de zamanında bankalarımızın bir miktar pazarlama hataları, önüne gelene kredi kartı vermeleri, bir kısım tüketicinin kredi kartını nasıl kullanacağını bilmemesi..."

'Malatyalı krediyi ev almak için istiyor'
BİLGİN, Malatya'da kredilerin mevduata dönüşüm oranının yüzde 77 olduğunu hatırlatarak, "Bu Türkiye genelinde yüzde 83'tür. Demek ki, Malatya'da mevduat var, kredi talebi istenilen ölçüde değil" dedi. Malatya'da konut kredilerine daha çok önem verildiğini belirten Bilgin, şunları söyledi: "Malatya'da toplam konut kredileri ilginçtir, 192 milyon TL. Malatya kredi sıralamasında 26. sırada. Demek ki, Malatya'da konuta önem veriliyor."

BİZE ULAŞIN