Dünyanın ilk dizel hibridi 2011'de Avrupa'da satılacak

Peugeot dünyanın ilk dizel hibrid modeli 3008 HYbrid4'ü 2010 Paris Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkaracak. 4.1 litre yakıt tüketen otomobil 2011 yılının ilkbaharında Avrupa'da satışa sunulacak

Peugeot, dünyanın ilk dizel hibrid modelini 20 ay içinde pazara sunmaya hazırlanıyor. Yeni crossover modeli 3008'in 4x4 hibrid modelinin son versiyonu 2010 Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. 2011 ilkbaharında Avrupa'da satışa sunulacak. Böylece Peugeot, dünyanın ilk dizel hibridini geliştirmenin yanı sıra hibrid modeli satışa sunan ilk Avrupalı üretici olacak.

ÇEVREYE SAYGILI OLACAK
3008 HYbrid4 modeliyle yüksek güç ve torku, düşük yakıt tüketimi ile 4x4 çekiş potansiyelini bir araya getiren yenilikçi bir otomobili geliştirdiklerini belirten Peugeot Merkezi Pazarlama Direktörü Christian Peugeot, 3008 HYbrid4'un dünyadaki ilk dizel hibrid olacağının altını çizdi. 4x4'lerin çevreye saygı konusunda olumsuz olarak algılandıklarını hatırlatan Christian Peugeot, "3008 HYbrid4 ile birlikte bu algı değişmeye başlayacak. Çevreye saygı ve 4x4 biraraya gelip, birbirlerini tamamlayacak. 3008 HYbrid4, dizel motorlu bir araca göre yüzde 35 daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine sahip" dedi.

YAKIT TÜKETİMİ DÜŞÜK

Christian Peugeot, Peugeot'nun dizel hibrid tasarlamasının nedenlerini ise şöyle sıraladı: "Peugeot'nun HDi dizel motorlarda genel kabul gören bir bilgi birikimi var. Avrupa'da dizel satışları benzinli otolara göre daha fazla. Dizel motorlar benzinliye göre yüzde 30 daha az yakıt tüketiyor. Fosil yakıtlar tükeniyor bu yüzden yakıt tüketimi önem kazanıyor. Ayrıca ozon tabakası ve yeryüzündeki yaşam üzerindeki sorunlar nedeniyle CO2 salınımıyla ilgili tedbirler almak gerekiyor. Bu yüzden dizel ve elektrik, bütün bu parametrelerin azaltılması için en uygun ikili oluyor."

'CROSSOVER ARAÇ PAZARI HIZLA BÜYÜYOR'
CHRİSTİAN Peugeot, Avrupa'da sedan ve hatchback modellerin kompakt sınıfın yarısını oluşturmasına rağmen, crossover araçların hızla arttığını söyledi. Crossoverların yıl sonuna kadar kompakt sınıfın yüzde 10'una ulaşacak gibi göründüğünü belirten Peugeot, 3008 ve yeni 5008 modelleriyle Peugeot'nun M1 segmentindeki yerini güçlendireceğini kaydetti. Peugeot, "Pazarın yüzde 75'ine hitap ederken, şimdi bunu yüzde 90'a çıkaracağız" dedi.

YAKIT TÜKETİMİ 4.1 LİTRE
3008 HYbrid4'ün özellikleri şöyle:
- 147 Kw'lık (200 bg) toplam güç. Benzinli motor ön tekerleklere, elektrikli motor ise arka tekerleklere güç aktarıyor. Önde 300 Nm, arkada 200 Nm tork performansı artırıyor ve sürüş keyfi sunuyor.
- 100 km'de 4.1 litreden daha az yakıt tüketimi ve 109 g CO2 salınımı hedefleniyor.
- ZEV modu düşük hızlarda aracın sessiz ve sıfır emisyon değerlerine sahip olmasını sağlıyor
- Otomatik vitesli araçta, tork kesintileri elektrikli motor ile telafi ediliyor.

BİZE ULAŞIN