'Hükümetten destek aldık Rosenthal'de masaya eşit şartlarda oturacağız'

Alman Rosenthal'e talip olan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Hediye Güral Gür hükümetin desteği ile masaya oturacaklarını söyledi

Ekonomik krizle birlikte iflasın eşiğine gelen Almanya'nın en büyük porselen şirketlerinden Rosenthal'in satış sürecinde teklif veren Kütahya Porselen, Türk hükümetinin desteğini de arkasına alarak satış masasına oturacak. Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Hediye Güral Gür, satın alma sürecinde hükümet desteğinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek adını vermek istemedikleri üst düzey bir hükümet yetkilisinin garantisini aldıklarını ve süreçte hükümetin manevi desteği ile masaya oturacaklarını kaydetti. Gür, "Alman Rosenthal'e teklif veren İtalyan Sambonet Paderno İtalyan Hükümeti'nin desteğini alarak masaya oturdu. Bu süreçlerde hükümetlerin manevi desteğini almak çok önemli. Biz bir yetkiliden "yanınızda oluruz" mesajını aldık. Masaya oturma sürecinde dengelerin sağlanması açısından bu manevi destek çok önemliydi" şeklinde konuştu.
TEKLİF ROSENTHAL'DEN

Satın alma sürecinin halen devam ettiğini söyleyen Güral "Satın alma gerçekleşirse çok ses getirecek. Bir Türk şirketin Alman porselen devini alması Alman medyasında da şimdiden çok ilgi uyandırdı" diye konuştu. Gür, 130 yıllık Alman poselen şirketi Rosenthal'le daha önce de bağlantıda olduklarını ancak krizle birlikte iflasın eşiğine gelmeleriyle birlikte Rosenthall yetkililerinin kendilerine ulaşarak "seramik işini iyi biliyorsunuz. Bu süreçte bizi siz kurtarırsınız" dediğini aktardı. İflas öncesinde 340 milyon euro piyasa değerine sahip olan Rosenthal, kötü yönetim süreci nedeniyle iflasın eşiğine gelmişti.

41 MİLYON EUROYA DÜŞTÜ

Bank of America'nın da hissedarları arasında olduğu şirketin piyasa değeri, borsadan çekildiği 2008 Ekim'inde 41 milyon euroya kadar düşmüştü. Bu süreçte teklif veren iki şirket arasında Kütahya Porselen ve İtalyan çelik tencere ve kaşık-çatal üreticisi Sambonet Paderno'da geldi. Gür, Rosenthal için ne kadar teklif verdiklerini açıklamadı. Ancak İtalyan şirketin teklifinin 19 milyon euro olduğu ve Kütahya Porselen'in teklifinin bu rakamın üstünde olduğu da öğrenildi.

İşçi çıkarmama koşulu
Gür, Rosenthal ile iflas öncesind,e no-name ürünler üretmek için görüştüklerini, yetkililerin Kütahya Porselen fabrikalarına şaşırdığını söyledi. Gür, satış sözleşmesinde markanın fabrikalarında üretimin devam etmesi ve işçi çıkarmama koşulu getirdiğini de kaydetti. Kulislerde Kütahya Porselen'in ihaledeki şansının üretimi bilmesinden dolayı yüksek olduğu ancak Sambonet Paderno ise lobi ile bastırdığı konuşuluyor.

BİZE ULAŞIN