İşsizlik ödeneğine başvurular yüzde 182 arttı

Mersin'de işsiz kalanların yeni iş arama çabaları sürerken, 'İşsizlik Ödeneği'ne başvuruda bulananların sayısıysa artış gösteriyor. 2009 yılının ilk 5 aylık döneminde söz konusu ödenek için başvuranların sayısı bir önceki yıla yüzde 182'lik artış gösterdiği bildirildi.

Türkiye İş Kurumu'ndan elde edilen verilere göre; Türkiye genelinde açık işler Ocak-Mayıs Dönemi'nde yüzde 16'lık bir gerileme gösterirken, bu oran Mersin'de yüzde 10 oranında bir artışı ortaya koydu. Buna göre 2008 yılının söz konusu döneminde bin 13 olarak açıklanan iş sayısı bu yıl bin 114'e yükseldi.

İş başvurularında da aynı tablo ortaya çıktı. Türkiye genelinde iş başvurusunda bulunanların sayısı yüzde 42 artarak 654 bin 117 seviyesine ulaşırken, bu rakam Mersin'de yüzde 38'lik bir artış gösterdiği ve başvuruda bulunanların sayısı da 11 bin 946 olarak açıklandı. Tüm bu veriler de Mersin'in, ilimiz iş arayanlara Türkiye geneli ile kıyaslandığında daha fazla olanak sağladığını ortaya koydu.

'İşsizlik Ödeneği'ne başvurular Türkiye genelinde yüzde 143'lük artışla 308 bin 386'ya yükselirken, bu artış kentte Türkiye genelinin de üzerine çıktı. 2008 yılı Ocak-Mayıs Dönemi'nde toplam bin 268 kişinin söz konusu ödenekten yararlanabilmek için başvuruda bulunduğu hatırlatılarak, rakamın 2009 yılının aynı döneminde yüzde 182 oranında artarak 2 bin 570'e ulaştığı bildirildi. Açıklanan bu verinin de Mersin açısından en olumsuz gösterge olduğuna dikkat çekildi.

BAĞIMSIZ AKTİF ÇALIŞAN SAYISI DA GERİLEDİ


Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan elde edilen verilere göre 2009 yılı Mayıs ayı itibariyle kentte bağımsız çalışan aktif sigortalı sayısının 96 bin 605 kişi olduğu, bu rakamın da geçen yıla göre yüzde 1'lik bir düşüşü ifade ettiği kaydedildi. Bunun yanında Mersin'in bağımsız çalışan aktif sigortalı sayısıyla Türkiye genelinde yüzde 3'lük bir payı olduğu bilgisini verildi.

2009 yılının Nisan ayı itibariyle kentte bulunan işyeri sayısının önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azalarak 22 bin 185'e gerilediği, buna bağlı olarak da belirtilen işyerlerinde çalışan zorlu sigortalı sayısındaysa yüzde 20'lik bir azalışla 132 bin 357 seviyesine düştüğü bildirildi. Türkiye'de hizmet akdine tabi işyerlerinin yüzde 2'sinin Mersin'de bulunduğuna dikkat çekilerek, bu işyerlerinde çalışan zorunlu sigortalı sayısı bakımından da kentin Türkiye genelinde yüzde 2'lik bir paya sahip olduğu vurgulandı.

Mersin'in işyeri ve zorunlu sigortalı sayısına göre de iller arasında 10. sırada yer aldığı ifade edildi.

BİZE ULAŞIN