Haber turu...

'Küresel ölçekte işadamımız olmalı'
Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, İtalya'nın Milano kentindeki "Akdeniz İçin Ekonomik ve Mali Forum" toplantısı öncesinde İtalya'daki Türk işadamlarıyla bir araya geldiler. Türk işadamlarından, İtalya'daki sorunları hakkında bilgi alan Ergün, Türk müteşebbislerin yabancı ülkelerdeki varlığının önemine işaret ederek, "Küreselleşme fırsatlarlarını iyi değerlendirmek için küresel ölçekte işletmelerimizin, işadamlarımızın olması lazım" dedi.

'KDV'de sürekli indirim doğru değil'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüketimde önceliği olan bütün mal ve hizmetlerin KDV oranlarında sürekli indirime gidilmesinin, hem KDV tekniği hem de bütçenin gelir gider dengesi dikkate alındığında uygun mütalaa edilmediğini bildirdi. Bu arada, Maliye tüm teftiş, inceleme ve soruşturmalar için ''görev standartları'' hazırladı. Yeni standarda göre, denetimde adil, doğru, dürüst ve nazik olunacak.

POAŞ'a ihale yasağı yargıdan döndü

Petrol Ofisi A.Ş'nin (POAŞ) kamu ihaleleri yasağına ilişkin kararın yürütmesinin, Ankara 12. İdare Mahkemesi nezdinde açılan dava sonucunda 17 Temmuz'da durdurulduğu bildirildi. Enerji Bakanlığı Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) usulsüz fuel-oil alımıyla ilgili Petrol Ofisi'ne (POAŞ) 1 yıl kamu ihalelerinden men cezası vermiş, ceza Doğan Holding dahil 10 şirketi de kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Sorun çıkaran bankaya ağır ceza
Kredi kartı borcunu yapılandırmaya yönelik yasanın uygulanması sırasında, bazı bankaların ve varlık yönetim şirketlerinin, kredi kartı borçlarının yapılandırılmasında "sorunlar çıkardığı" ortaya çıktı. Star gazetesinin haberine göre,bu konuda bankacılık otoritesi olan BDDK'ya da, bazı şikayetler gelmeye başladı. BDDK'nın incelemelerin ardından, 'caydırıcı' olması açısından kart çıkartma yetkisi iptali dahil bankalara çok ağır ceza vermeye hazırlandığı bildirildi.

Bilet zammına fren su tarifesine dava
Ankara 9'uncu İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl Ekim ayında EGO otobüsleri, metro ve Ankaray biletlerine yaptığı zamla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ankara ve İzmir'de de zamlı su tarifeleri mahkemelik oldu. Tüketici Hakları Derneği'nce, ASKİ'nin yeni su tarifesinin iptali istemiyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açıldı. İzmir Birlikte Başaracağız Platformu da, İzmir'de su zammının iptali için İdare Mahkemesine gitti.

BİZE ULAŞIN