Cezaevine girebilme yarışı

Bursa'da cezaevlerinde açılan 130 kişilik gardiyan kadrosu için bin 250 kişi başvurdu.

KPSS'den 70'in üzerinde puan alan adayların başvurabildiği mülakata, boy, kilo ve fizik kontrolünden geçmeyi başaran 826 kişi katılabildi.

Bursa Adliyesi konferans salonunda 20 Temmuz tarihinde başlayan ve 3 gün sürmesi planlanan mülakatların, aşırı yoğunluk nedeniyle 25 Temmuz tarihinde bitirileceği belirtildi.

Günde en fazla 125 kişinin, üyelerin çeşitli sorularını yanıtladığı mülakat, 2 gündür devam ediyor.

Adaylardan boy, kilo ve fizik kontrolünden geçmeyi başaran 150'si kadın toplam 826 aday, gruplar halinde mülakata alınmaya devam ediyor.

Çeşitli soruların sorulduğu adaylar, mülakatı geçmeleri halinde hastaneden alacakları 'psikolojik sorunu yoktur' raporu ile cezaevinde infaz koruma memuru olarak görev alabilecek.

Mülakatlarda büyük bir stres yaşadıkları gözlenen adayların, yapacakları işten çok devlet memurluğunu önemsedikleri gözleniyor. Adaylar, gardiyanlığın zor olduğunu ancak memur olarak hayatlarını garantiye almaya çalıştıklarını belirtiyor.

Gardiyan adayı M.K. (26 ), 'gardiyanlara kız verilmediği' yönündeki iddialara rağmen gardiyanlık için müracaat ettiğini belirterek, "Tek memur olayım da, bekar kalmaya razıyım." diye konuştu.
BİZE ULAŞIN