Clinton Hint seferinden milyar dolarlık anlaşmalarla döndü

ABD ve Hindistan'ın imzaladığı anlaşmalar arasında savunma, nükleer işbirliğini güçlendirme ve silah satın alımları da bulunuyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 5 gün süren Hindistan ziyaretinde milyarlarca dolarlık savunma, nükleer enerji ve silah satın alımı anlaşmaları imzalandı. Geçtiğimiz Cuma günü Hindistan ziyaretine başlayan Clinton, iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin artırılması için hükümet yetkilileri ve muhalefetten çok sayıda yetkiliyle görüşmeler gerçekleştirdi. Hillary Clinton, başkent Yeni Delhi'yi ziyareti sırasında varılan çok sayıda anlaşma ile özellikle savunma ve nükleer enerji alanında faaliyet gösteren Amerikan şirketlerine milyarlarca dolarlık yatırımlar kazandırdı. Amerikan şirketlerinin Hindistan'ın iki ayrı bölgesinde nükleer enerji tesisi kurması için onay alan Clinton, ABD'li şirketlerin Hindistan ordusunun uçak ve silah malzemelerinin modernizasyonunu üstlenmesinde önemli bir rol oynadı.

10 MİLYAR $ CEPTE

2 nükleer santral projesi için ABD'ye 10 milyar dolar ödeyecek olan Hindistan hükümeti silah modernizasyonu için 30 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Hindistan, 126 adet savaş uçağı almak için ayırdığı bütçe ise 20 milyar dolar. Clinton'un son stratejik ziyareti ile Amerika'nın dev savunma şirketleri Lockheed Martin ve Boeing, Fransız ve Ruslar başta olmak üzere diğer Avrupalı firmalarla rekabette bir adım öne geçti.

BİZE ULAŞIN