Deutsche Bank'ta casus skandalı müdür kovdurdu

Alman Deutsche Bank, müfettişlerin ortaya çıkardığı casusluk skandalıyla ilgili olarak üst düzey iki yöneticinin işine son verdi

Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank müfettişleri, şirket içinde başlattıkları incelemelerde iki üst düzey yöneticinin casusluk yaptığını ortaya çıkardı. Bankanın şirket güvenliği birimi başkanı Rafael Schenz ile yatırımcı ilişkileri müdürü Wolfram Schmitt'in görevlerine, bazı banka yöneticileri ve hissedarlarının özel bilgilerine ulaşmaya çalıştıkları gerekçesiyle son verildi. Alman finansal hukukçularının yanısıra bilgi koruma kurumu müfettişlerinin de incelemeye katılması ile casusluk soruşturmasının kapsamı da genişletildi. Mayıs ayından bu yana gizli olarak sürdürülen soruşturmanın 2-3 haftaya kadar alınacak sonuca göre resmi olarak mahkemeye taşınması gündemde. Şirkette daha önceki soruşturmalarda adı geçen isimlerle ilgili dosyalar yeniden raftan indirilirken banka yönetimi soruşturma sürecinde açıklama yapmaktan kaçınıyor. Deutsche Bank Frankfurt şubesi sözcüsü Doris Moeller-Scheu, şirketin gizlilik ilkelerini ihlal eden bulgulara rastladıklarını ve önümüzdeki haftalarda olayın resmi makamlara taşınabileceğini söyledi.

Yöneticiler yakın takibe alındı
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton hukuk şirketinin de katıldığı incelemelerde 2001-2007 arasındaki dört vakanın da soruşturmayla bağlantısı araştırılıyor. Wall Street Journal'ın haberine göre daha önce bankayı dava eden hissedar Michael Bohndorff, eski denetim kurulu üyesi Gerald Hermann ve bankanın operasyon müdürü Hermann-Josef Lambert konu ile ilgili olarak soruşturma kapsamına dahil edildi.

BİZE ULAŞIN