Haber turu

Bakan ile TÜSİAD 'makul' fiyatı konuştu
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜSİAD Yönetim Kurulu ve Enerji Çalışma Grubu ile bir araya geldi. TÜSİAD binasında yapılan toplantının ardından açıklama yapan Bakan Yıldız, enerji üretim şirketlerinin özelleştirilmesi, doğalgaz piyasasının liberalleştirilmesi, yenilenebilir enerji yasasının çıkarılma süreci, enerji piyasasındaki yatırımlar gibi birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Saygılı bir görüşmeydi" dedi. Yıldız, sanayicilerin elektriği düşük fiyatlarla tüketmesi ve elektrik üreten sanayicilerin fiyatlarının makul bir seviyede olması konusunu da değerlendirdiklerini söyledi.

Dolar 1.49 TL ile Kasım 2008'e döndü

PİYASALAR, ABD şirketlerinin beklenenin üzerinde açıkladığı kâr rakamlarının başlattığı coşkuya kapılmış durumda. Borsalar hızlı yükselişin ardından soluklanırken, dolar Türkiye'de serbest düşüşünü sürdürdü. Bankalararası piyasada dolar/TL kotasyonu 1.4905'e kadar çekildi. Böylece dolar Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Dolardaki düşüş sürerken, Borsa yüzde 0.48 yükselerek 38 bin 189 puandan günü kapattı. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise hafif bir düşüşle yüzde 11.54'e indi.

Emeklilere katsayı farkı yarın ödenecek
EMEKLİ, malullük, vazife malullüğü, dul ve yetim aylığı alanlara katsayı artışından doğan fark tutarları 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere 24 Temmuz'dan itibaren ödenecek. Bu durumdaki 1.8 milyon kişinin fark tutarları aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerine gönderilecek. Aylıklarını üçer aylık dönemler halinde alanlardan, 1. gruptakilere 1 aylık, 2. gruptakilere 2 aylık, 3. gruptakilere 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirilecek. Aylıklarını birer aylık olarak alanlara ise Temmuz ayına ait 1 aylık tutarında aylık farkı ödeneceği bildirildi.

İspanyol tüp bebekci IVI İstanbul'da merkez açtı
TÜP bebek tedavileri konusunda yedi ülkede faaliyet gösteren İspanyol IVI Grubu, 18'inci merkezini 6.5 milyon euroluk yatırımla İstanbul'da kurdu. IVI (Instituto Valenciano de Infertilidad) Istanbul'un direktörü ise, IVI Valencia'da 4.5 yıl çalışan Dr. Erdal Budak olacak. İspanya'daki merkezlerde pekçok hastaya hizmet verdiklerini belirten Budak, "Hastaların bir kısmının İstanbul'daki kliniğe gelerek ülkeye döviz girdisi sağlanacak" dedi.

BİZE ULAŞIN