HABER TURU

Obama sağlık reformunda kararlı
ABD
Başkanı Barack Obama, muhalefetin bütçe açığını artıracağı gerekçesiyle karşı çıktığı sağlık reformu konusunda geri adım atmıyor. Reformun iddiaların aksine bütçe açığını azaltacağını savunan Obama, sağlık sigortası reformunun bu yıl yasalaşacağını savundu. Obama, 47 milyon ABD'linin sigortasız olduğunu, olanların önemli kısmının giderek artan sigorta primlerini ödeyemediğini, sigorta şirketlerinin de müşterilerine birçok durumda gerekli hizmeti sunmadığını belirtti.

Porsche CEO'su Wiedeking istifa etti
ALMAN
spor araba üreticisi Porsche SE'nin 16 yıllık CEO'su Wendelin Wiedeking, zor durumdaki şirketin Volkswagen AG ile birleşmesinin önünü açmak için görevinden istifa etti. Wiedeking ile birlikte mali işlerden sorumlu Genel Müdür Holger Haerter de görevinden ayrılırken, her iki yöneticinin istifasının ardından toplam 62.5 milyon euro tazminat alacağı öğrenildi. Wiedeking, Porsche'nin otomotiv bölümünün Volkswagen'e satılmasına sıcak bakmamış ve Porsche'nin elindeki Volkswagen hisselerini şirketin 50'sine denk bir düzeye çıkartmıştı.

Kara para aklayan hahamlar gözaltında

ABD
Federal Soruşturma Bürosu (FBI), New York ve New Jersey şehirlerinde aralarında haham, belediye başkanı ve politikacıların da yeraldığı yaklaşık 30 kişiyi uluslararası kara para aklama suçundan gözaltına aldı. FBI yetkilileri, net bir rakam açıklamazken aklanan para miktarının yüksek olduğunu ve gözaltına alınanların sayısının artabileceğini kaydetti.

Nabucco Türkiye'nin pazarlık aracı olacak
TÜRKİYE'NİN,
Nabucco boruhattı ile taşınacak gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatla alma talebinin gelecekte ülkeler arasında ciddi bir sorun haline gelebileceği iddia edildi. The Guardian gazetesindeki yorumda, "Türkiye'nin taşınan gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatlarla alma taleplerinin, anlaşmada yer verilmemiş ise de gelecekte büyük bir açmaz oluşturması bekleniyor. Özellikle AB, Türkiye'nin üyelik olanağını tıkamayı sürdürürse" görüşüne yer verildi.

Yolcu para ödemezse ayakta gitmeye razı

DÜNYANIN
en ucuz uçak bileti satan havayolu şirketi olmakla ünlenen Ryanair'in yaptırdığı kamuoyu yoklamasında, yolcuların ücret alınmadığı takdirde uçuşlarda ayakta gitmeye razı oldukları ortaya çıktı. Maliyetleri düşürmek için tuvaleti paralı hale getirmeyi ve ayakta yolcu taşımayı planlayan İrlandalı şirketin yaptırdığı kamuoyu yoklamasına katılan 120 bin kişiden yüzde 66'sının, biletlerin ücretsiz olması koşuluyla 1 saatlik yolculuğu ayakta yapmaya sıcak baktığı belirlendi.

BİZE ULAŞIN