İstanbul'un anayasasında sanayiye artık geçit yok

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'da bundan sonra yeni sanayi tesislerine izin verilmeyeceğini ve işlevi biten bölgelerde ruhsatların yenilenmeyeceğini açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentin artık bir sanayiyi kaldıracak gücü olmadığını belirterek, yeni sanayi alanları açılmayacağını bildirdi. Topbaş, plan yapıldığında sanayiye 'boşaltın' denilmese de o bölgelerde yeni ruhsat alınamayacağını söyledi. SABAH gazetesinin kamuoyunun dikkatine sunduğu sanayi tesislerinin taşınmasıyla ilgili tartışmalara Kadir Topbaş da katıldı.

GELECEK PLANLANDI

1/100.000'lik planın bir bilimsel çalışmanın sonucunda oluşturulduğunu belirten Topbaş, artık kişilerin, birtakım kuruluşların kendilerince herhangi bir bölgeyi kendi gelişim alanı olarak görmemeleri gerektiğini söyledi. Altyapı ve ulaşım imkanlarına göre hazırlanan plan doğrultusunda kentin geleceğini tasarladıklarını kaydeden Topbaş, bu planda öngörülen hizmet sektörünü, yerleşim alanlarını, kentin kültür, sanat, aktivite mekanlarını, kongre merkezi, ticaret ve yerleşim yerlerini, tarım arazilerini bütün olarak düzenlediklerini söyledi. Kağıthane-Cendere Vadisi, Kartal, Maltepe-Dragos gibi mekanların sanayi bölgesi işlevini yitirdiğini vurgulayan Topbaş, buraların çok daha farklı ve getirisi olan alanlara dönüşmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

KALK GİT DEMEYECEĞİZ
"Planlar yapıldığında bugün için oralarda bulunan sanayiye 'hadi kalkın, boşaltın' demiyorsunuz ama bundan sonra o bölgelerde yeni sanayi oluşmayacağı gibi, o sanayi bölgelerinin yeni ruhsat alma ve yeni değişime girmeleri süreci devam etmeyecektir. Sanki artık sanayi İstanbul'dan boşaltılıyor, sanayi taşınmaya zorlanıyor gibi bir şey yok. Ancak bundan sonra yeni sanayi kurulmasına izin verilmeyecek. Yeni sanayi alanları açılmaması anlamına gelmektedir bu plan.''

UCUZ ARSA TALEBİ ARAYIŞ BAŞLATTI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Baz'ın yaptığı bir sunumda, üstteki haritaya yer verilerek sanayinin nereye kaydırılacağına işaret ediliyor. Sunumda, kent içindeki sanayinin arazi değerlerinin ciddi oranlarda artmasının gelişme imkanı bulamayan tesislerin daha ucuz arsa maliyetleri olan kentin dış çeper alanlarına kaydırılmaları talebini getirdiği belirtiliyor.

YÜZDE 37'Sİ İSTANBUL'DA
Bu planın bir noktada kentin anayasası olduğunun altını çizen Topbaş, şöyle konuştu: "Bu planda İstanbul'un bundan sonra bir sanayiyi kabul edecek, yeni sanayi bölgeleri oluşturacak düzeyde olmadığını, yeni alanlar bulmak gerektiği bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıktı. Türkiye'nin sanayisinin yüzde 37'si İstanbul'da."

BİZE ULAŞIN