Yolunacak 7 milyon kaz aranıyor

İthal ettiği kaz tüylerini işleyip yastık ve yorgan olarak iç ve dış pazarlara satan Maya Tekstil, iç piyasadan kaz tüyü toplamak için Doğu Anadolu'da kaz yetiştiriciliğini teşvik etmeyi planlıyor. İhracat için bin ton kaz tüyüne ihtiyaç var. Bir kazdan 150 gram tüy elde edildiği düşünüldüğünde bu 7 milyon kaz anlamına geliyor. Maya, özellikle Kars bölgesinde bu işi yaygınlaştıracak

Ev tekstili perakendeciliğinde adını Kervan Çeyiz mağazaları ile duyuran Maya Tekstil kaz tüyü yorgan ve yastık üretimini de büyütme kararı aldı. Günlük 3 bin yastık ve 300 yorgan üretimi yaptıkları tesiste yurtdışından aldıkları kaz tüylerini yıkayıp ayrıştırıp işlediklerini belirten Maya Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Demirel, insanların doğal olana kaymasıyla birlikte bu alana da talebin arttığını söyledi. Şu anda kaz tüyünü yurtdışından ithal ettiklerini ancak üretimin bütün sürecini Türkiye'de yapmak için kaz tüyü yetiştiriciliğini teşvik etmek istediklerini bildiren Demirel, şu bilgiyi verdi: "Doğu Anadolu'da göz ardı edilmeyecek adetlerde kaz var. Soğuk iklimde yetişen kazlar oldukları için tüyleri de daha değerli. Özellikle Kars bölgesinde 2010 yılı itibariyle bu işi yaygınlaştırıp Doğu Anadolu'dan topladığımız kaz tüyleriyle hem iç hem de dış piyasaya üretim yapmak istiyoruz."

1 KAZDAN 150 GRAM TÜY
Üç kazdan 450 gram tüy toplanabiliyor. İhracat yapılabilmesi için en az 1000 ton kaz tüyüne ihtiyaç var bu da 7 milyon kaz anlamına geliyor. Yavuz Demirel, "Doğu Anadolu'da bu rakamın bir kısmı toplanabiliyor. Bunun yanında doğuda kaz yetiştirenlerle bu işi yapmak ve organize etmek de çok zor bir iş" diyor.

ERDOĞAN'IN BEL YASTIĞI

Kaz tüyü yastık ve yorganı iç piyasada sanatçı ve siyasetçilere dış piyasada ise özellikle Ortadoğu'daki emirliklere sattıklarını dile getiren Yavuz Demirel, tek tip ürün çalışmadıklarını söyledi. "Koç'un evinde de Kenan İmirzalıoğlu'nun evinde de kaz tüyü ürünlerimiz var. Bunlar hep özel sipariş gelir. Bu insanların hiçbir yatağı normal ebatlarda değildir. Özel ebatları da Türkiye'de herkes yapamadığı için bu iş alanın yüzde 70'ini biz karşılıyoruz" diyen Demirel, bütün 5 yıldızlı otellere ürün verdiklerini söyledi. Kaz tüyü ürünleri dışında Othello markalı sağlık ürünlerinin de talep aldığını dile getiren Maya Testil Yönetim Kurulu Başkanı Demirel, "Başbakan Tayip Erdoğan'ın bel yastığı bizim ürünümüz. Korumaları devamlı yanlarında taşıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN