"3G abonesi 1 milyonu aştı"

Turkcell 30 yeni ürün ve servisle 3G teknolojisinin 30 Temmuz itibariyle 81 ilde aynı anda hizmete sunulacağını ve faturalı 3G internetin fiyatının üç aylık kampanya süresince ayda 19 TL olacağını açıkladı.
Turkcell şu ana kadar 3G'ye geçiş yapan Turkcell abonesi sayısının da 1 milyon olduğunu bildirdi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirket üst düzey yöneticilerin de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında 3G teknolojisinin Türkiye'de mobil iletişimde yeni bir hayatın ve yeni bir dünyanın kapısını açacağını ve Türkiye'de Turkcell'li bir hayat" başlatacağını söyledi. Süreyya Ciliv konuşmasında 3G için beş yıldan bu yana çalışma içinde olduklarını, 1300'den fazla mühendis ve teknik kadronun altyapı için çalıştığını ve şimdiye kadar Turkcell ailesi içinde 39 bin kişiye 3G için eğitim verdiklerini kaydetti. Süreyya Ciliv, 3G'nin en son mobil iletişim teknolojisi olduğunu vurgulayarak "Bu teknoloji ile hayatımıza her yerden kablosuz bir şekilde ADSL hızında internete erişim, görüntülü görüşme, cepten televizyon seyretme ve hayatımızı hızlandıracak, kolaylaştıracak ve eğlence katacak daha pek çok katma değerli servis girecek" dedi.

"EN ÇOK BİZ İSTEDİK"

Turkcell müşterilerine 100 ülkede ve 177 operatörde de 3 G hizmeti sunacaklarını belirten Ciliv şöyle devam etti: " İleride bugüne dönüp baktığınızda Türkiye'nin tarihinde çok önemli bir olaya tanıklık ettiğinizi hatırlayacaksınız.Biz bu vizyonu çok önceden gördük,Türkiye'nin potansiyeline inandık ve kendimize görev edindik.3G'yi en çok biz istedik.En sonunda bu önemli teknolojiyi Türkiye'ye kazandırdık.3G'yi Türkiye'ye getirmek bizim için en büyük hayaldi.Bugün bu hayali gerçekleştirdiğimiz için çok heyecanlıyız, bir o kadar da mutluyuz". -"NÜFUSUN YÜZDE 60'INI KAPSIYORUZ"- Ciliv,Türkiye'nin 3G'ye geçişini çok doğru bir zamanda yaptığını belirterek şu değerlendirmede bulundu: " 3G ile yeni bir dünyaya adım atıyoruz ve bu dünya fırsatlarla dolu.81 il merkezimizde 30 Temmuz'da hizmete açacağımız 3 G teknolojisinde nüfusun yaklaşık yüzde 60'ını şimdiden kapsadık.Bu oran aslında bizim ilk üç yılda erişmemiz gereken değerdi.Biz buna beş ayda eriştik.Turkcell 3G döneminde kalite, servis,ürün ve geniş bant gibi ayrıcalıklarla herkesin hayatını değiştirecek". 30 Temmuz'un sadece bir başlangıç olduğunu kaydeden Ciliv "3G teknolojileri hızla gelişip evrimleşiyor. 3G şebekesindeki ana tedarikçimiz Ericsson ile 3G'nin gelecek mobil teknolojisi olan LTE için de şimdiden anlaşmamızı yaptık" diye konuştu. .

"İNTERNETİ DENİZLERE, YAYLALARA TAŞIYORUZ"

Ciliv, 3 teknolojisinin en önemli özelliğinin görüntülü konuşmadan çok, Türkiye'nin her yerinden her an hızlı bir şekilde internete bağlı şansı yaratması olduğunu belirterek " Artık Türkiye'de herkes yolda, otobüste, parkta, vapurda, kentte, köyde, yaylada, karada, denizde her yerde rahatlıkla ADSL'den daha hızlı internete bağlanabilecek. İnsanlar ofislerini belki bundan böyle boğaz vapurlarına bile taşıyabilecekler,hem temiz havanın güzelliklerinden faydalanacaklar hem de internetten diledikleri hizmeti alabilecekler " dedi. Türkiye'nin kalkınmasında itici bir güç olacak 3G teknolojisine en yüksek yatırımı Turkcell'in yaptığını ve 422 milyon Euro (840 milyarTL) ile en yüksek teklifi vererek A tipi lisansı alan tek GSM operatörü olduklarını hatırlatan Süreyya Ciliv, 3G altyapı yatırımları da dahil bu yıl 1.3 milyar dolar (2.1 milyar TL) yatırım yapacaklarını söyledi.

"YATIRIMLARI 3G'YE YAPACAĞIZ"

Turkcell'in bundan sonraki süreçte ağırlıklı yatırımlarını 3G teknolojisine yapacağını ve halen yüzde 10'lar düzeyinde olan 3G abone sayısını daha yukarılara taşıma hedefinde olduklarını belirten Ciliv " Biz tüm Turkcell abonelerinin 3G'ye geçmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Çünkü gelecek 3G'de. Turkcell 2G teknolojisinde bugün 16 bin baz istasyonuyla en yakın rakibinden yüzde 40 daha fazla baz istasyonuna sahip ve en yaygın kapsamayı sağlıyor.Dolayısıyla 2G'de zaten çok iyi durumdayız. Rakiplerimizin 2G'ye yatırım yapmaya devam etmelerini anlıyoruz. Çünkü onların baz istasyonu sayısında kapatmaları gereken bir hayli mesafe var. Bence bu hızla giderlerse beş yıllarını da alır diye düşünüyorum". Ciliv, toplantıda soruları yanıtlarken de altyapı ve şebeke paylaşımı konusunda her zaman istekli olduklarını ifade ederek, Vodafone ve Avea ile bu konuda işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

AYDA 19 TL VE BİR SAAT ÜCRETSİZ GÖRÜŞME

Toplantıda tarifelerle ilgili bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu da "Turkcell 3G dünyasında 30 yeni ürün ve servisle müşterilerimizin yaşamlarını zenginleştirecek iş ve özel hayatlarını kolaylaştıracak pek çok avantaj sunacak. En hızlı mobil internet en uygun fiyata Turkcell 3G'de olacak. Tüm müşterilerimiz bu dünyadaki geniş ürün ve servis yelpazesi içinde kendilerine en uygun bir hizmeti bir cihazı mutlaka bulacaklar " dedi. Lale Saral Develioğlu, 2009 un ilk çeyreği sonunda dünyadaki toplam 3G abone sayısının 449 milyona ulaştığını hatırlatarak "Avrupa'da 3G teknolojisi 2002 yılından beri kullanılıyor.Bugün baktığımızda Avrupa'da 3G abone penetrasyonu yüzde 20 seviyelerindedir. Bu oranın Avrupa'da da hızla yükseleceğini, dolayısıyla Türkiye'nin de bu yolu izleyeceğini öngörüyoruz" dedi. Develioğlu, 4GB faturalı aylık 3G internet paketini 39 TL'ye alan abonelere Turcell 3G modem VINN'ı hediye edeceklerini ve 4GB paket alan abonelerin ilk üç ay için de sadece 19 TL ödeyeceklerini açıkladı. Turkcell'in ayrıca 21 mbps hızla dünyanın en hızlı 3G modemi olan VINN'ı da ayrı bir seçenek olarak müşterilerine sunduğunu belirten Develioğlu, Turkcell, 3G Multimodem VINN ile de, sabit ücret ödemeden, evde, işyerinde, 3G kapsaması olan her yerde mobil internete birden fazla kişinin aynı anda bağlantı sağlayacağını söyledi. Develioğlu, görüntülü iletişim ile sesli konuşma tarifelerinin de aynı olacağını, tüm tarifelerde abonelere bir aylık ücretsiz sesli veya görüntülü konuşma olanağı verildiğini belirterek " Şu an için abone sayımız 1 milyona ulaştığına göre abonelerimize 1 milyon saat ücretsiz görüşme de vermiş bulunuyoruz" diye konuştu.

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN GÖRÜNTÜLÜ HİZMET

Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de, Turkcell 3G'nin kurumlara özel fırsatlarıyla ilgili bilgi verirken, Turkcell müşterilerinin, Global Bilgi'nin Görüntülü Çağrı Merkezi'nden hizmet alacağını söyledi. Yener, işaret dili bilen müşteri temsilcileri sayesinde bu servisten işitme engelli müşterilerin de yararlanacağını ve Türkiye'de ilk kez uygulanacak bu hizmetin karşılığında ücret alınmayacağını belirtti. Yener konuşmasında 3G'nin toplu video gönderimi, görüntülü SMS, görüntülü haber servisleri, görüntülü yanıt sistemi gibi hizmetleri de kapsadığını kaydetti. Görüntülü Çağrı Merkezi çözümünü kurumsal müşterilerine de sunduklarını ifade eden Yener, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'nın da kendi müşterilerine Turkcell'in çözümü ile bu hizmeti başlatacaklarını söyledi. Yener konuşmasında, Görüntülü Çağrı Merkezi hizmeti veren kurumların, müşterilerine görüntülü olarak daha kaliteli hizmet sunacaklarını, video desteği ile hızlı ve etkin çözüm üreteceklerini, daha kısa sürede ve verimli hizmet verilebileceklerini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN