Merkez artık çok net konuşacak

Merkez Bankası faizi 0.5 puan düşürdüğü toplantının tutanaklarında "Para politikası duruşuna ilişkin daha somut perspektif verilebilir" dedi. Uzmanlar bu açıklamayı "Artık mesaj daha net olacak" diye yorumladı

Merkez Bankası bundan sonra mesajlarını daha net açıklayacağını duyurdu. Son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanaklarını dün kamuoyuyla paylaşan Merkez Bankası, açıklamasında artık daha somut ifadeler kullanacağını açıkladı. Son toplantıda politika faizini 0.5 puan düşürerek yüzde 8.25'e çekmesinin ardından banka dünkü açıklamasıyla ölçülü faiz indirimini sürdürebileceği mesajı verdi. Merkez'in dünkü açıklaması önceki tutanaklara göre önemli bir farklılık içeriyor. Farklılık 'artık daha somut açıklamalar yapacağız' vurgusunda... Tutanaklarda; "Küresel ekonomideki toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına dair algılamanın güçlenmesi nedeniyle 29 Temmuz'da (bugün) yayımlanacak Enflasyon Raporu'nda para politikası duruşuna ilişkin daha somut perspektif verilebileceği değerlendirmesinde bulunuldu" deniliyor.

BAŞÇI'NIN MESAJI SATIN ALINMIŞTI

Aslında bu açıklamanın perde arkasında banka yöneticileri arasında görüş birliği olmadığı izlenimi uyandıran 1 Temmuz tarihli açıklamalar var. O tarihte Bahçeşehir Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, faiz indirimlerine ilişkin çok temkinli konuşmuştu. MB Başkan Yardımcısı Erdem Başçı "Faiz indirimi için hâlâ yerimiz var" açıklaması ertesi gün piyasalarda satın alınmıştı. Önceki gün İstanbul'daki bir toplantıda karşılaştığımız Başçı'nın "Aslında Başkan'la aynı şeyleri söyledik. Ben daha açık anlattım. Programsız açıklama yapmamız görüş ayrılığı izlenimi yarattı" değerlendirmesi Merkez'in vereceği mesajların daha net olması ve görüş ayrılığı izlenimini silmeye yönelik hazırlık olduğuna işaret verdi.

Parite durunca dolar 1.47'nin altını zorlamadı

Son günlerde hızla gerileyen dolar/TL kuru dün dinlenmeye çekildi. Euro/ dolar paritesinin 1.43'ü aşamayıp, 1.42'nin altına gerilemesi doların içerdeki düşüşünü de engelledi. Dün bankalararası piyasada 1.4675 TL'yi gören kur, günü 1.4770 seviyesinden tamamladı. Uzmanlar dolardaki bundan sonraki hareketin euro/dolar paritesine bağlı olacağına dikkat çekti.

Psikolojik seviye bir kez daha test edildi
Son iki günde psikolojik 40 bin sınırına takılan İMKB 100 Endeksi dün son dakikada gelen sürpriz alımlarla günü 40 bin 2 puandan tamamlamayı başardı. Önceki gün açılışta 40 bin seviyesini aşan borsa bu seviyede tutunmayı başaramamıştı. Borsadaki yükselişin devam edebilmesi için mevcut seviyelerden bir kâr realizasyonu bekleniyor

MESAJ 1
İndirimin süreceği daha net ifade edildi
AÇIKLAMA:
İktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmezse kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilecek.
UZMANLARIN YORUMU: Görüş ayrılığı izlenimi ve 16 Temmuz'daki faiz kararı sonrası yapılan açıklamanın yeterince net olmaması ekonomistleri faiz indirimlerinde ikiye bölmüştü. Dün faiz indirimi sinyali daha net ifade edildi.

MESAJ 2
'Faiz makası azalmalı' sinyali
AÇIKLAMA: Merkez Bankası kararlarının doğru yorumlanabilmesi ve getirilerin politika faizlerinin orta vadedeki olası seyrini daha iyi yansıtması açısından küresel ölçekte faizlerin uzun süre düşük seyredeceği vurgusu gerekiyor.
UZMANLARIN YORUMU: Merkez, tahvil faizlerinin (%11.2-11.5 arasında) hala politika faizinin (% 8.25) üzerinde olmasından rahatsız. Düşük faizin uzun süreceğini vurgulayarak tahvil faizlerinin düşmesi sinyalini veriyor.

MESAJ 3
Merkez net olacak, 'görüş ayrılığı var' izlenimi silinecek

AÇIKLAMA: Bugün yayımlanacak enflasyon raporunda para politikasının duruşuna ilişkin daha somut bir perspektif verilebilecek.
UZMANLARIN YORUMU: Merkez daha somut açıklamalarıyla bundan sonraki faiz kararlarına ilişkin mesajlarını daha net verecek. Netlik farklı kişilerin yaptığı açıklamayla oluşabilecek görüş ayrılığı izlenimini de ortadan kaldıracak.

BİZE ULAŞIN