3G şebekesi piliniz erken bitebilir dikkat!

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
3G kullanırken pilin daha erken bittiği doğru mu?
Evet daha erken bitme ihtimali var. 3G frekansını kullanan telefon daha fazla güç harcıyor. 2G ve 3G baz istasyonları arasıda sinyal ararken de pile daha fazla yükleniyor. Eğer sık sık görüntülü konuşma yapmak istemiyorsanız veya internet kullanmayacaksanız, telefonun şebeke ayarlarını elle seç (Manuel) olarak belirleyin. 3G değil, 2G'ye çevirin. Daha önce 2 günde biten piliniz 1.5 günde bitebilir. Hatta uzun uzun görüntülü konuşma yapıyorsanız, piliniz birkaç saat için de bitebilir. Bu yüzden şarjınızı yanınızdan ayırmamanızda fayda var.

Benim hattımdan internete girilebilir mi?
SIM kartların kopyalama durumu neredeyse imkansızdır. Böyle bir ihtimal yok denecek kadar az. En azından bugünkü teknolojilerle maliyet oldukça yüksek.

Görüntülü konuşmanın kalitesi nasıl? Sürekli böyle konuşmak mümkün mü?
Konuşma sırasında görüntüde pikselleşmeler oluyor. Eliniz hareket halindeyken görüntü kalitesi düşüyor. Açık alanda sesi duymak oldukça zor bu yüzden kulaklık kullanmak daha mantıklı. Kullanıcı sayısı arttıkça görüntü kalitesi düşüyor. Ayrıca kulaklık takılmadığı sürece ses kalitesi düşüyor.

Görüntülü konuşmanın modası çabuk gerçer mi?
Türkiye gece 12'den sonra görüntülü konuşma sevdasına tutuldu. Ancak u hızlı merakın sonu çok uzun süreceğe benzemiyor. Gazete ve televizyonlarda görüntülü konuşma öne çıkarılınca bütün ilgi görüntülü konuşmaya çevrildi. Genelde kullanıcılar ilk hevesini alınca, görüntü ve ses kalitesinden memnun kalmayınca bu meraktan sıkılacak. Türkiye'den önce bu servisi kullanan ülkelerde olduğu gibi ilgi daha çok mobil hızlı internete kayacak. Memnuniyet sayısı arttıkça kullanıcı sayısı buna bağlı olarak artacak.