Papa 'günah' derken, bankası doğum kontrolüne para yatırmış

Alman Pax Bank, Katolik kilisesine göre etik olmayan yatırım alanları arasında gösterilen tütün, savunma ve doğum kontrol hapı şirketlerinden hisse satın aldığı ortaya çıkınca kamuoyundan özür diledi

Salı 04.08.2009
Son Güncelleme: Salı 04.08.2009
ABONE OL
Almanya'da faaliyet gösteren ve Katolik bankası olarak bilinen Pax Bank'ın şirket politikasının aksine savunma, tütün ve doğum kontol şirketlerinden hisse satın aldığı ortaya çıktı. Alman Der Spiegel Gazetesi, Pax Bank'ın İngiliz Savunma Şirketi BAE Systems'ten 580 bin euroluk hisse, Amerikan doğum kontrol hapı üreticisi Wyeth'ten 160 bin euroluk ve çeşitli tütün şirketlerinden de toplam 870 bin euroluk hisse satın aldığını ortaya çıkardı. Katolik bankası, olayın ortaya çıkması ve medyada geniş yankı uyandırması üzerine etik standartlara uymadığını kabul ederek müşterilerinden özür diledi.

"HATAMIZI DÜZELTECEĞİZ"
Medyaya bankanın tartışmalı yatırımlarını gündeme getirdiği için teşekkür eden Pax Bank basın sözcüsü, "Yatırımlar konusundaki hatalarımızı, müşterilerimizi olumsuz şekilde etkilenmeden derhal düzelteceğiz. Maalesef şirket içi incelemelerde, bazı kritik yatırımlar, akla takılan sorularla birlikte gözden kaçmış. Çok derin bir pişmanlık içindeyiz" dedi. Bankanın web sitesine de bilgilendirme yazısı konularak, hatanın en kısa sürede müşteriler mağdur edilmeden düzeltileceği sözü verildi.

'ETİK YATIRIM FONLARI' REKLAMLARI ASILSIZ ÇIKTI
Banka, daha önce medya organlarında yayınlanan 'etik yatırım fonları' reklamlarında, Katolik inanışlarıyla örtüşmeyen savunma, tütün ve doğum kontrol ilacı şirket ve organizasyonlarından uzak durulması gerektiğini vurgulamış ve yatırımlarını diğer alanlarda gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Katolik kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benedict, daha önce yaptığı açıklamalarda da doğum kontrol hapını 'büyük günah' olarak nitelerken, Vatikan'a olan bağlılığıyla bilinen Almanya merkezli Pax Bank'ın yatırım stratejilerini Katolik inanışlarına göre yönlendirdiği biliniyor.