CEO'lardan Başkan Obama'yı sınıfta bırakan da var, 'A' notu veren de...

ABD Başkanı Obama'nın performansını değerlendiren ünlü CEO'lar Obama'nın kolay ulaşılabilir ve iyi bir dinleyici olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte Obama'ya A notu veren de var başarısız diyen de

Çarşamba 05.08.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da 200 gününü doldururken, Businessweek dergisi, ABD'nin önde gelen CEO'larına Başkan Obama'nın performansını sordu. İzlediği politikalar nedeniyle övgü aldığı kadar eleştirilere de maruz kalan Başkan Obama için CEO'lar ilginç yorumlarda bulundu. Obama'nın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana geçen 200 günlük performansını değerlendiren Pimco CEO'su Mohamed El Erian, ABD başkanı için, "O, zor kararlar gerektiren gerçekten berbat bir miras devraldı. Politika ve ekonomide aldığı mecburi ve cesur kararlar, ortaya çıkan şartları kısa ve uzun vadeye göre hızlı okuyabilmesi beni etkiledi" dedi. Perakende şirketi Staples'in eski CEO'su Tom Stemberg ise başkanı eleştirenler arasındaydı. Obama'nın her politikasının problemler meydana getirdiğini savunan Stemberg, "Daha yüksek vergi oranları yatırımların önündeki en büyük engel. Sağlık hizmeti yasa taslağı Amerikan ekonomisinin üzerine atılan ateşten bir battaniye" diye konuştu.

"VERGİDE ÇOK İHTİYATLI"
İş dünyasında yeteri miktarda bir korkunun bulunduğunu belirten Nasdaq OMX CEO'su Robert Greifeld ise, Obama'nın, beklentisinin üzerinde bir performans çizdiğini söyledi. Obama'nın temkinli politikalarını aynı zamanda kaygı verici olarak da bulan Greifeld, ABD Başkanı'nın vergi ve ticaret politikalarında gereğinden fazla ihtiyatlı olduğunu düşünüyor. Obama'nın, insanlar önünde harcadığı zaman, sorulara verdiği cevap ve karşısındakini muhatap almasıyla daha önceki ABD yönetimlerindeki alışılagelmişliğin dışına çıktığını kaydeden SAS CEO'su James Goodnight, "Hayatım boyunca, iş meseleleri, sağlık reformu gibi konularda bu kadar aktif ve konulara hakim başka bir başkan görmedim. Bu konularda o çok iyi, şu ana kadarki notum A" dedi.

'Aynı fikirde değilim ama iyi bir dinleyici'
SAĞLIK reformu nedeniyle Başkan Obama ve başdanışmanları ile defalarca bir araya geldiğini ve Obama'nın eski Başkan George W. Bush'a göre daha kolay ulaşılabilir olduğunu belirten Pfizer CEO'su Jeffrey Kindler, "Onunla her zaman aynı fikirde değilim ama Başkan Obama'nın iyi bir dinleyici olduğunu düşünüyorum" dedi. Realogy CEO'su Richard Smith ise her CEO gibi sonuca bakarak değerlendirme yaptığını belirterek, "Obama yönetiminin hiçbir mükemmel icraatını görmüyorum. Tecrübesiz müdürün etrafında bin tane değişik şey oluyor ama o hiçbir şey icra edemiyor. Yönetim neyin daha önemli mesele olduğu konusunda karar vermeli ve onlara odaklanmalı" dedi.