'Sıfırcı hoca' bankacıları isyan ettirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 11 Türk bankasının TL cinsinden mevduat notunu düşürmek için kolları sıvarken, kararı "haksızlık" olarak değerlendiren bankacılar ateş püskürdü

Çarşamba 05.08.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009
ABONE OL
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's 14 Türk bankasını izlemeye aldı. Moody's'ten yapılan açıklamada, 11 Türk bankasının, yerel para cinsi mevduat notunun olası bir aşağı yönlü revizyonu için izlemeye alındığı belirtildi. Uzmanlar, açıklamayı not indirimi kararının izlemesine kesin gözüyle bakıyor. Moody's ayrıca Bankpozitif, Eurobank Tekfen, Finansbank ve HSBC Türkiye'nin yerel para notunu teyit etti.

İZLANDA'NINKİ BİZDEN YÜKSEK
Bankacılar ise karara ateş püskürüyor. Yerel para cinsinden mevduat notu indirim için izlemeye alınan ve finansal güçlülük görünümü 'durağan'a düşürülen İş Bankası'nın Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray sert konuştu: "Bu kararı hiçbir şekilde anlamıyorum, büyük haksızlık..." Kredi derecelendirme kuruluşlarının haksız kararlar aldığını vurgulayan Demiray, şöyle dedi: "Bu kuruluşların güvenirliliği zaten tartışmalı... İrlanda, İzlanda gibi iflas etmiş ülkelerin Türkiye'den yüksel olması inanılır gibi değil. Türkiye'nin Lehman Brothers'ın iflası öncesinde kredi notunun artırılması gerektiğini düşünüyordum. Şu anda artırılmayabilir ama düşürülmesini kabullenemiyorum." Aktif kalitesinde bozulma gerekçesiyle kararın alınmış olmasına da karşı çıkan Demiray, "Sektörün aktif kalitesi hâlâ çok iyi. Ayrıca bunlar için birçok banka yüzde 10 karşılık ayırıyor" diye konuştu.

"Moody's'in kararı ciddiye alınmaz"
AYLARDIR borsayı sırtlayan banka hisselerinin not tehlikesi ile karşı karşıya olmasının değrlendiren EFG Yatırım Banka Analisti Mete Yüksel'e göre açıklama piyasa tarafından 'ciddi'ye alınmayacak. Yüksel, "Derecelendirme kuruluşlarının analizleri piyasadaki gelişmeleri geriden takip ediyor. Analizin yapıldığı dönem ile şimdiki koşullar aynı değil. Bu nedenle açıklama hisseler için tehdit değil" dedi.

İşte notu izlenmede olan 11 banka:
Akbank: Uzun vadeli yerel para cinsinden mevduat notu indirim için gözden geçirilecek.
Anadolubank: Uzun vadeli yerel para cinsi mevduat notu olası bir indirim için gözden geçirilecek.
Asya Katılım Bankası: Uzun vadeli yerel para cinsinden mevduat notu ve ulusal ölçek notu indirim için gözden geçirilecek.
Denizbank: Uzun vadeli yerel para cinsinden mevduat indirim için gözden geçirilecek.
Ziraat Bankası: Yerel para cinsinden mevduat notu olası bir indirim için gözden geçirilecek.
TEB: Uzun vadeli yerel para cinsinden mevduat notu olası bir indirim için gözden geçirilecek.
Garanti Bankası: Uzun vadeli yerel para cinsinden mevduat notu indirim için gözden geçirilecek.
İş Bankası: Yerel para cinsinden mevduat notu indirim için gözden geçirilecek.
TSKB: Yerel para cinsinden mevduat notu indirim için gözden geçirilecek.
Vakıfbank: Yerel para cinsinden mevduat notu indirim için gözden geçirilecek.
Yapı Kredi Bankası: A3 olan uzun vadeli yerel para cinsinden mevduat notu uzun vadeli ulusal ölçek notu indirim için gözden geçirilecek.