Putin: Türkiye ile her konuda anlaştık

Türkiye ve Rusya liderleri, Kafkaslar-Avrupa-Ortadoğu ekseninde enerji denkleminin yeniden kurulmasını sağlayacak, enerji güvenliği ve barışa hizmet edecek dev projelere imza attı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Türkiye ile Rusya, Kafkaslar-Avrupa- Ortadoğu ekseninde küresel enerji güvenliği ve barışa hizmet edecek dev projelere imza attı. Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile nükleer santral yapımını da içeren mega projelerdeki işbirliği Başbakan Tayyip Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in imzasıyla perçinlendi. Tarihi işbirliğine, enerji projeleriyle yakından ilgilenen İtalyan şirketleri vesilesiyle İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de tanıklık etti. İki ülke arasında stratejik işbirliğini geliştiren 20 ayrı protokol de imzalandı. Putin, "Her konuda anlaştık" dedi. İki ülke arasında başbakanların başkanlığında hükümetlerarası bir mekanizma kurulması kararlaştırıldı. Başbakan Erdoğan, Putin'le görüşmesinde, enerjinin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en somut bileşenlerinden birini oluşturduğunu vurguladı.

ÜÇ BAŞBAKANIN ORTAK ZİRVESİ
Rus lider Putin, Başbakan Erdoğan'ın davetlisi olarak bir günlük çalışma ziyareti için dün Türkiye'ye geldi. Zirvenin bir de sürpriz konuğu vardı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Türkiye ile Rusya arasındaki stratejik enerji projeleriyle yakından ilgilenen İtalyan şirketleri vesilesiyle soluğu Ankara'da aldı. Erdoğan önce Putin'le, Başbakanlık Resmi Konutu'nda başbaşa görüştü ve ardından dar kapsamlı bir heyetle öğle yemeği yedi. İki başbakan daha sonra Başbakanlık Yeni Bina'ya geçti. Buradaki görüşme Türkiye-Rusya-İtalya arasında üçlü zirveye dönüştü. Üç başbakanın 1.5 saatlik görüşmesini takiben Türkiye ile Rusya arasında 20 protokolün imza törenine geçildi. Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısında ise "Her konuda anlaştık" mesajı verdi.

İSRAİL'E UZATILACAK
Erdoğan, Berlusconi ile de bir araya geldiğini kaydederek, "İtalya enerjide yoğun işbirliğinde bulunduğumuz bir ülke. Şirketlerimiz, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında, Mavi Akım'da önemli rol oynadı. Mavi Akım'ı, güneye indirmek suretiyle Lübnan, Suriye, İsrail'i, hatta Kıbrıs'ı da kapsayacak şekilde bu hattı daha da uzatmamız mümkün olacaktır" dedi. Erdoğan, Samsun-Ceyhan Hattı'na Rusya'nın katılımını çok önemsediğini, Rusya'nın projeye katılmasının, kendisini memnun ettiğini söyledi.

'Samsun-Ceyhan çok gerçekçi'

Putin, Samsun-Ceyhan'ı, 'çok gerçekçi ve çok cazip bulduğunu' vurguladı. Projeyi desteklemeye karar verdiklerini belirten Rusya Başbakanı, bölgede Samsun- Ceyhan ve Rusya öncülüğünde yürüyen Burgaz-Dedeağaç boru hatlarını besleyecek kadar petrol olmadığına ilişkin yorumlara karşılık, "Her iki proje de gerçekleştirilebilir. Hazar Denizi'nde ve Rusya'da petrol üretim hacmi genel olarak bu iki projeye de yetebilir. Ne kadar fazla altyapı projesi varsa o kadar iyidir. Bu; enerji güvenliği, arz güvenliği ve istikrarı sağlıyor" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Samsun-Ceyhan'ın dünya arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

NABUCCO YORUMU

Erdoğan, "Gerek petrolün verilmesi, gerek rafine edilmesi, gerekse dünyaya takdimi çok büyük işlerdir. Orada da bir çeşitlendirme söz konusudur. Ceyhan'a bizim bakışımız çok çok farklıdır. Ceyhan'ı adeta dağıtım merkezi haline getirme çabamız vardır. Enerji arzı güvenliğini çok daha farklı hale getirmektedir. Bu atılan adımlar geleceğin inşallah yaşayanlarını çok daha rahatlatacaktır" mesajı verdi. AB'nin enerji arz çeşitliği için büyük önem verdiği Nabucco Projesi'ne Rusya'nın karşı olduğu yolunda yorumların yapıldığı bir sırada Putin, "Güney Akım Projesi, Nabucco'nun önünü tamamen kesmiyor" dedi. Erdoğan da iki projenin birbirinin alternatifi olmadığını vurguladı.

Nükleerde jest sinyali
Putin, bir soru üzerine de "Santralde üretilecek elektriğin birim fiyatıyla ilgili, inşaatın maliyetiyle ilgili birtakım sorular var. Birim elektrik üretim fiyatı olarak, hidroelektrik santrallerde üretilen enerjinin fiyatına yaklaşmış bulunuyoruz. Dünyada böyle bir olay yok. Dünyada atom santrallerinde üretilen enerji çok daha pahalı. Rus konsorsiyumunun inşaat maliyeti Westinghouse'un Florida'da (ABD) gerçekleştirmek istediği projeden iki misli daha ucuz. Bu fiyatları daha da indirme konusunda imkanlarımız varsa değerlendirecek" dedi.

Gümrükte yeşil hat
Erdoğan ve Putin, daha önce Türk ürünleriyle ilgili sorunlar yaşanan Rus gümrük sistemindeki güçlükleri ve sistemin basitleştirilmesi konusunu da görüştü. Putin ve Erdoğan, deniz ve kara taşımacılığında iki yeşil koridor açılması konusunda mutabakata vardı. Putin, Rusya'nın ithal ettiği Türk malları listesinin genişletilmesi sözü verdi.


BUGÜN NELER OLDU