Turkcell 2.2 milyarı yakaladı kur ve davalar kârını yuttu

Turkcell 2009'un 2'nci çeyreğinde gelirini % 1.1 artırdı. 2008'in 2'nci çeyreğine göre 150 milyon TL tasarruf etti, iştirakler, ihtilaflı davalar ve kur, kârını % 26.2 düşürerek 389 milyon TL'ye çekti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Turkcell 2'nci çeyrek sonuçlarını açıkladı. 2008'in ikinci çeyrek rakamlarına göre yaklaşık 150 milyon TL yönetim, satış ve pazarlama giderlerinden tasarruf ederken 605.9 milyon TL olan kârı iştirakler, davalar ve kur yüzünden 389.3 milyon TL'ye geriledi. Turkcell, iştiraki Milenicom'a 2001 ve 2003'te açılan 2 dava için ayrılan 147 milyon TL karşılık ve 60 milyon TL kur kaybı, kârının 207 milyon TL'sini yuttu. Buna rağmen geliri yüzde 1.1 artarak 2 milyar 204 milyon oldu.

KONUŞMA SÜRESİ ARTIYOR

Turkcell operasyonel olarak da gelirlerini artırmaya devam etti. Abone başı aylık gelir (ARPU) 17.6 TL'den yüzde 9 artışla 18.6' TL'ye ulaştı. Abonelerin ortalama aylık konuşma süresi de yüzde 38'lik artışla 127.9 dakikayı buldu. Özellikle 2009'un başında artan sınırsız konuşma tarifeleri konuşma sürelerinin artışında etkili oldu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv operasyonel olarak başarılı bir çeyrek kapattıklarını ifade ederek, "Biz güçlü rekabete, arabağlantı ücretlerindeki düşüşe rağmen gelirlerimizi artırmayı başardık. Faturalı abone sayısını sadece 1 çeyrekte 800 bin adet artırdık. Bu bizim değer tekliflerinin beğenildiğini gösteriyor. Genel ekonomik durum ve kurdaki olumsuzluklara rağmen karma ARPU'da artış kaydettik" diye konuştu.

KULLANIM ORANI DÜŞER

SIM kart penetrasyonunun bu yılın başında yüzde 92 iken 2'inci çeyrek sonunda yüzde 88'e gerilediğini belirten Ciliv, "Çift SIM kart kullanımı azalıyor. Aboneler birden fazla hattı kullanmaktan vazgeçiyor. Yıl başından bu yana yaşanan düşüşün devam edeceğini sanıyorum. Ancak 3G ile ikinci SIM kart kullanımı artacak. Ancak milyonlu sayıları bulması zor gibi görünüyor" diye konuştu. İhtilaflı davalarla ilgili Turkcell'in rakiplerine göre daha fazla hırpalanıp hırpalanmadığına ilişkin soruya Ciliv, "Daha fazla hırpalandığımızı düşünüyorum. Ancak biz önümüze bakıyoruz. Bakanlık ve regülasyon kurumları da bize değer veriyor. Bu konuda her zaman desteğini alıyoruz" yanıtını verdi.

SULTANBEYLİ BEYOĞLU'NDAN 3G'Yİ DAHA ÇOK KULLANDI
3G yatırımlarında haklı olduklarını bir haftalık gelişmeden bile anlaşılabileceğini belirten Ciliv sözlerine şöyle devam etti: "1 haftada 1 milyondan fazla görüntülü konuşma yapıldı. 11 bin adet VINN USB modem, netbook satışı yaptık. Bayilerimizin taleplerine yetişmekte zorlanıyoruz. İnternet trafiğimiz 1 haftada daha önceki haftaya göre yüzde 48 artış oldu. Bu bizim doğru yatırım yaptığımızı gösteriyor. Şırnak interneti en çok kullanan yerler arasına girerken, Bursa İnegöl en çok görüntülü konuşma yapan yerleşim bölgesi oldu."

BUGÜN NELER OLDU