Putin'in altın kaplamalı lüks uçağı krallarınkini aratmıyor

Rus lider Putin'in Türkiye ziyaretinde kullandığı IL 96-300 uçağı, lüks aksesuvarlarının yanı sıra nükleer güvenliği ile dikkat çekiyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 08.08.2009 ABONE OL
Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Ilyushin 96- 300 tipi uçağı, Suudi milyarderlerin uçaklarını aratmayacak bir lükse ve teknolojiye sahip. Yakıt ikmali yapmaksızın 12 bin kilometre uçuş menziline sahip dört motorlu Rus yapımı uçakta birçok aksesuar altın kaplama. Lüks yatak ve toplantı odalarında kullanılan eşyalarda ipek ve deri ağırlıklı olarak kullanılırken bar, duş ve lavaboların metal parçalarında altın kaplama kullanılmış. Nükleer saldırılara karşı güvenlik sistemleri ile donatılan uçak 2007'de revizyondan geçirildi. Uçak üreticisi Ilyushin şirketi tarafından revize edilen uçağın değerinin 20 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

SON TEKNOLOJİYE SAHİP

ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Air Force One' uçağındaki teknoloji ve güvenlik sistemine benzer özelliklere sahip uçaktan güvenlik nedeniyle Rusya devleti iki adet bulunduruyor. Uçağın içi ile ilgili detaylı fotoğrafların basına yansıması geçtiğimiz yıllarda Rusya'da büyük bir kriz yaratmış, görüntülerdeki uçağın Putin'in değil Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e ait uçağa ait olduğu savunulmuştu.

Bar, masa, lavoba ve duş altın
12 bin kilometre uçuş menziline sahip Rus yapımı uçakta birçok aksesuvar altın kaplama. Yatak ve toplantı odalarında ipek ve deri ağırlıklı kumaşlar kullanıldı. Uçağın değeri 20 milyon doların üzerinde.

BUGÜN NELER OLDU