TMSF, Toprak Grubu'na el koydu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak Grubu'nun tüm şirketlerinin yönetimine el koydu.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 08.08.2009 10:58 ABONE OL
24 Temmuz'da grubun lokomotif şirketleri olan Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri'ne el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, tüm Grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiği, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse mali ve hukuki açılardan tamamen iç içe geçtiği gerekçesiyle diğer 20 şirketin yönetimine de el koydu.

TMSF'den yapılan açıklamada, Toprakbank A.Ş. eski hakim ortağı Toprak Grubu'nun Fona olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan 18 Aralık.2004 tarihli Protokol ve 06 Şubat 2008 tarihli Ek Protokolün hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip süreçlerinin hızlandırıldığı belirtildi.

Toprak Grubu'ndan olan Fon alacaklarının tahsili için 24 Temmuz 2009 tarihinde Toprak Grubuna dahil Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.'nin temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimlerine el koyan TMSF'nin açıklamasında, "Sözkonusu iki şirketin yönetim ve denetimlerinin devir alınmasından sonra yapılan çalışmalarda, tüm Grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiği, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse mali ve hukuki açılardan tamamen iç içe geçtiği görülmüştür. Ayrıca, Gruba bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, finansman ve insan kaynakları işlemlerinin aynı merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığı dikkate alınarak, Fon alacaklarının tahsili amacıyla diğer 20 şirketin de temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimleri Fon tarafından devir alınmıştır" denildi.

TOPRAK GRUBU: HALİS TOPRAK'IN EVLİLİĞİNİ FIRSAT BİLEN TMSF ŞİRKETLERİMİZE HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE EL KOYDU
Toprak Grubu'ndan yapılan açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) grubun tüm şirketlerine hukuksuz bir şekilde el konulduğu öne sürüldü.

Toprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "TMSF Türkiye ve dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Halis Toprak'ın haftalardır kamuoyunu meşgul eden evliliğinide fırsat bilip TMSF'ye borcu olmayan şirketlerimize el koymuştur. TMSF'nin şirketlerimize el koymasının amacı TMSF'nin yandaşları Remzi Gür'e 140 milyon TL ekspertiz değeri olan İstinye Aslanlı Köşk'ü 23.8 milyon TL'ye, 153 milyon TL ekspertiz değeri olan Toprak Center'ı Çalık grubuna 88 milyon TL'ye devrinin sağlanmasıdır. Bahse konu 2 gayrimenkulün tapuları halen Halis Toprak ve Toprak grubu şirketlerinin üzerinde bulunmaktadır, bu davalarımızı şirketlerimize haksız şekilde el koyarak geri çektirmeye zorlayarak tapu devirlerini gerçekleştirmek istemektedirler." iddialarına yer verildi. Toprak Grubu'nun TMSF ile masaya oturmasına gerek olmadığının ifade edildiği açıklamada, Toprak Grubu'nun TMSF'ye borçlu olmadığını belirtildi.

HALİS TOPRAK, MALLARINA EL KONULDUĞUNU SAKARYA'DA ÖĞRENDİ
TMSF tarafından bütün mal varlığına el konan Halis Toprak, kararı Sakarya'da bulunan Toprak İlaç Fabrikası'nda öğrendi.

Yeni evlendiği genç eşi Nazlıcan ve kayınvalidesi ile birlikte fabrika bahçesinde bulunan misafirhaneye dinlenmek için gelen ve geceyi burada geçiren Toprak, TMSF'nin kararıyla şoke oldu. Ekiplerin ilaç fabrikasına gelmesi ile birlikte Toprak'ın 34 TT 7909 Toyota marka cipine de el konuldu. Toprak, eşi Nazlıcan ve kayınvalidesi Şehrinaz Tağızade ile birlikte kiralanan bir minibüsle İstanbul'a döndü.

TMSF BAŞKAN YARDIMCISI ÇALIK, EL KOYMA GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Toprak Holding'in genel merkezindeki incelemeleri sürüyor.

TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, önemli tüm belgeleri aldıklarını ve inceleyeceklerini söyledi. Çalık bazı kasaların çilingir yardımıyla açıldığını ifade etti.

Holding binası önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Fethi Çalık, "Fon kurulu kararı ile daha önce iki şirketin yönetimine ve denetimine el koymuştuk. Ancak şirketlerin muhasebesi tek olması, bütün şirketlerin iç içe geçmiş olması ve alacağın tahsisinde yararlı gördüğümüz için 20 şirketin daha yönetimini ve denetimini devraldık. Her tarafa baktık, bütün kasalar açıldı, önemli dosyaları aldık inceleyeceğiz." diye konuştu.

Çalık, bazı kasaların anahtarları bulunmadığı için çilingir yardımıyla açıldığını ifade etti.