Kamuda ücretler %11 artmalı

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamu çalışanlarına 2010 yılında yüzde 11 zam istedi.

Emeklilere sendika kurma ve üye olma hakkı tanınması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, kamu görevlilerine yönelik siyaset yasağı ve seçilme hakkına ilişkin sınırlamaların sona erdirilmesi gerektiğini savundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, düzenlediği basın toplantısıyla, '2009 Toplu Görüşme Talepleri'ni açıkladı. Etap Altınel Otel'deki toplantıda konuşan Başkan Gündoğdu, grev ve toplu sözleşme hakkının Başbakan tarafından vaad edilmesine rağmen hala hayata geçirilemediğini belirtti. 'Daha demokrat ve sivil Türkiye' idealini gerçekleştirmek iradesini seslendiren iktidar partisinin bu konuda bir samimiyet testinden geçtiğini savunan Gündoğdu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun öngördüğü toplu görüşme sisteminin sorunlara kaynaklık ettiğini ileri sürdü.

Anayasa'nın 67 ve 68'inci maddelerinin, siyaset ve seçilme hakları yönüyle getirdiği sınırlamaların kendi çalışanına güvenmeyen bir zihniyetin ürünü olduğunu dile getiren Gündoğdu, bu yasağın kalkmasını isteyerek farklı statüde kamu çalışanı istihdam edilmesi uygulamasından da vazgeçilmesini talep etti.

Enflasyon odaklı ücret artış sisteminde kamu çalışanlarının ücretlerinde reel bir artış yapılmadığını savunan Gündoğdu, 2010 yılında yüzde 11 artış olması gerektiğini belirterek, "En düşük bekar memur maaşı bin 360 TL, evli ve eşi çalışmayan iki çocuklu memurun ise maaşı bin 544 TL olmalıdır." dedi.

Kalkınmada öncelikli bölge kapsamındaki illerin, kamu görevlileri tarafından sürgün bölgesi olarak değerlendirilmekten kurtulması, bu illerde tecrübeli ve donanımlı kamu görevlilerinin görev almalarının sağlanması, bu bölgede görev yapan ve yapacak kamu çalışanlarına ilave mali haklar verilmesini içeren bir teşvik sisteminin uygulanmasını isteyen Gündoğdu, "Devlet Planlama Teştilatı'nın verileri ışığında bölge tazminatı verilmesi veya özel hizmet tazminatları ile yan ödemeleri bir kattan az olmamak üzere artırımlı ödenmesi gerekir." diye konuştu.

Bu şartlarda Memur-Sen olarak seneye masaya oturmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Gündoğdu, sendikaların toplu sözleşmeleri için 3 sendika başkanının da bir araya geleceğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın üç çocuk yapın tavsiyesini hatırlatan Gündoğdu, çocuk yardımındaki sayı sınırlandırılmasının kaldırılmasını talep ederek, "İki çocuktan fazlasına yardım yapılmıyor. Bu kaldırılmalı. Yardım tutarı sıfır ile 14 yaş (zorunlu ilköğretim çağındaki) arasındaki çocuklar için 500, diğer çocuklar için 250 gösterge rakamı uygulanmalıdır." şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN