"Kur kabusu hortladı"

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 09.08.2009 13:13 ABONE OL
Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, kurlardaki aşağı yönlü hareket ve düşüşün ihracatı olumsuz etkilemeye başladığını belirterek, "Kur kabusu hortladı" dedi.

AGSD Başkanı Canip Karakuşlu yaptığı açıklamada, ihracattaki hareketlenmenin umut verici olmasına karşın, döviz kurlarındaki istikrarsızlığın "can sıkıcı" olduğunu kaydederek, Merkez Bankası'nın ihracatı düşünerek politika belirlemesi gerektiğini ifade etti. Merkez Bankası'nın faiz ve kur politikasının beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu vurgulayan Karakuş, şöyle devam etti:

"Merkez Bankası'nın bağımsızlığını tartışmaya açmak niyetinde değiliz. Ancak son dönemlerde faiz ve kur politikalarının isabetinin tartışılması gerektiği düşüncesindeyiz. Piyasayı kendi haline bırakırsak yukarı yönde çıkışa başlayan ihracat baltalanır. Maalesef önceki yıllarda yaşanan ve ihracatı olumsuz etkileyen kur kabusu hortladı. Merkez Bankası piyasa müdahalelerinde etkili olmazsa işimiz çok zor."

"KAR-ZAR DENKLEMİ"

Bankaların ilk 6 için açıkladıkları kar rakamlarının inanılmaz olduğuna dikkat çeken Karakuş, kazananın olduğu bir yerde kaybedenin de olacağını belirtti. Karakuş, "Bankalar kar yapıyor, reel sektör zar atıyor, zarar yazıyor. Bankaların karlarında gözümüz yok ancak krizi aşarken finans kesimi iyi bir sınav vermedi. Rakamlara bakılırsa her şey ortada. Kral çıplak" dedi.