Pazar 09.08.2009

Türkiye, 'al ya da öde' için Ruslarla masaya oturacak

BOTAŞ, Gazprom'la, gaz fiyatını düşürmek ve yıl sonunda 2 milyar metreküp olarak tahmin edilen 'al ya da öde' riskini azaltmak için görüşmeye oturacak

ABONE OL
Tüm dünyada büyük yankı uyandıran Türkiye ile Rusya arasındaki stratejik işbirliği, BOTAŞ'a da ucuz doğalgaz için fırsat yarattı. İki ülke arasında varılan mutabakat çerçevesinde BOTAŞ, Rus Gazprom'la, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı gazın fiyatını düşürmek ve bu yıl sonunda 2 milyar metreküp olacağı tahmin edilen 'al ya da öde' riskini azaltmak için görüşmelere başlayacak. 'Yeni dönem' Türkiye ile Rusya ilişkilerinde, bugüne kadar kamuoyuna yansımayan anlaşmalar şöyle:

ENERJİDE DÖRTLÜ VİZYON: Doğalgaz, petrol, nükleer enerji ve elektrik konularında somut adımlar atıldı, sağlandı. Doğalgazda, BOTAŞ'ın, Rusya'dan Batı Hattı üzerinden aldığı ve sözleşme süresi 2011 yılında dolacak olan doğalgaz anlaşmasının süesi uzatıldı. Rusya'ya, Güney Akım için Karadeniz'de sismik arama izni verildi.
TPAO-GAZPROM PETROL ARAYACAK: TPAO ile Rus Gazprom'un ortak petrol arama ve üretim konularında görüş birliğine varıldı. İki şirketin hedefinde Irak var.
GAZDA FİYAT PAZARLIĞI: BOTAŞ, Gazprom'la, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı gazın fiyatını düşürmek ve bu yıl sonunda 2 milyar metreküp olacağı tahmin edilen 'al ya da öde' riski için görüşmelere başlayacak.
SAMSUN-CEYHAN İÇİN ÇALIŞMA GRUBU: Rusya'nın, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne katılımı sağlandı. Rusya'nın, projeye petrol temini konusunda ortak bir çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı.
NÜKLEER İHALE VURGUSU: Nükleer santralin yapımının başarı ile tamamlanması için taraflar destek olma taahhüdünde bulundu. İki ülke nükleer enerjinin barışçıl kullanımı için bir çalışma grubunun kurulmasına karar verdi.
RUSYA, SANTRAL ÖZELLEŞTİRMESİNE GİREBİLİR: Rusya'nın ve Rus şirketlerinin, santral özelleştirmesiyle ilgilenmesi halinde mevcut mevzuat çerçevesinde faaliyetlerinin destekleneceği kayıt altına alındı.
GÜMRÜK SIKINTISINA NEŞTER: Rusya'ya ihracatta malların Rus gümrüklerinde tek tek sayılması anlamına gelen 'tam tespit'e son verilmesi üzerinde duruldu.
FERİBOT HATTI AÇILIYOR: Rusya'da Kavkaz, Türkiye'de Samsun limanları arasında demiryolu ve feribot seferleri konusunda önemli aşama sağlandı. Karayolu taşımasında 'geçiş belgesi'nin kaldırılması istendi.
TARIMDA BUZLAR ÇÖZÜLDÜ: Rusya'ya beyaz et ve su ürünleri ihracatı konusunda Rusya'dan 31 Ağustos'ta bir heyetin Türkiye'ye inceleme yapmak üzere gelmesi benimsendi.

SANAYİDE BÜYÜK ORTAKLIK
TÜRKİYE ve Rusya, yüksek teknoloji, KOBİ ve standardizasyon konularında işbirliğinin sürdürülmesinin önemine işaret etti. Metalürji, karayolu inşaatı, boru-kablo döşeme teçhizatı, enerji ekipmanı üretimi alanında ikili işbirliğinin geliştirilmesinde mutabakat sağlandı.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Kur'an-ı Kerim dinle
Müminler rızkı nerede aramalı?

https://www.sabah.com.tr