Haber turu-2

Garsonlar güzelleşirse işler kötüye gidiyor
'Güzel Garson' adlı ilginç bir endeks hazırlayan Hugo Lindgren, kriz derinleştikte garson kızların daha güzeller arasından seçildiğini söylüyor. Böylece Gayri Safi Milli Hasıla, işsizlik, konut piyasası gibi göstergelerin yanına bir yenisi eklenmiş oluyor. Bu endeksin gelişmesinin altında yatan ise kriz dönemlerinde satış bölümlerinde daha çekici insanların istihdam edilmesi. Krizin geçmesi ile birlikte ise bu iyi görünümlü kızlar daha iyi işlere kayacak. Lindren, "Yani seksi bir garsonun gittiğini görürseniz işlerin iyi gittiğini anlarsınız" diyor.

Kafelerde dizüstü bilgisayar devri bitiyor
New York'taki kafe müdavimleri bir yandan kahvelerini yudumlarken bir yandan bedava internet erişimi ile işlerini yürütemeyecek. Krizde müşterilerin tek kahveyle günü geçirdiğini fark eden kafeler yoğun saatlerde laptop kullanımı yasaklayarak masaların fazla meşgul edilmemesini sağlamaya çalışıyor. Bir kafenin vitrininde şöyle bir yazı göze çarpıyor: "Sevgili müşteri, bizi seçmen ve günü kafemizde harcaman heyecan verici ama insanlar yemek yemeli ve yemek için de oturmalı."

Küba nakite sıkıştı tuvalet kâğıdı tükendi

Ekonomik krizden oldukça etkilenen Küba nakit sıkıntısı içinde. Ancak ülkenin en büyük sıkıntısı tuvalet kâğıdı. Cuma günü devlet şirketinden yapılan açıklamada tuvalet kâğıdı stoklarının azaldığı ve yıl sonuna kadar da alım yapılamayacağı belirtildi. Ekonomik kriz ve üç fırtınaya maruz kalan ülkede 24 temel yaşam maddesi tükenmiş durumda. Küba ithal ettiği gibi şu anda tuvalet kâğıdı da üretiyor. Ancak yeterli hammaddeye de sahip değil.

Dargın milyarderler Shell için barıştı
Libya'nın ulusal petrol şirketi ve birbiriyle doğalgaz şirketleri nedeniyle kavgalı olan iki milyarder Hintli kardeş İngiltere'nin en büyük petrol rafinerisine talip oldu. Shell'in Ellesmere Port'ta bulunan Stanlow tesisi İngiltere'nin petrol ihtiyacının altıda birini karşılıyor. Stanlow ile birlikte iki Alman rafinerisini de satacak olan Shell buradan 1.5 milyar sterlin gelir elde etmeyi umuyor.

Özgeçmişin parlak değilse iyi giyin
Sidney Üniversitesi'nin yapmış olduğu bir araştırma artık görünüşün özgeçmişin önüne geçtiğini gösterdi. Firmaların tecrübe yerine düzgün giyim ve dış görünüş ile işe alım yaptıkları belirlendi. Pazarlama bu alanlar arasında en baskın olanı. Onu turizm ve perakendenin takip ettiği belirlendi. Perakende firmalarının yüzde 84'ü iyi görünüme göre işe alım yaptıklarını belirtiyor.

BİZE ULAŞIN