Krizdeki halı sektörünü K. Irak ihracatı kurtardı

Halı sektörünün kriz sonrası ABD ihracatında yaşanan yüzde 14.2 daralmayı Kuzey Irak dengeledi. Irak ihracatı yüzde 82.5 artarak ABD'yi yakaladı

Salı 11.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009
ABONE OL
Halı ihracatının en yoğun yapıldığı ülkelerden biri olan ABD, krizle birlikte halı alımını oldukça azalttı. İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, "Lehman Brothers battı Amerikalılar da halı alımını durdurdu. 2009 Ocak- Temmuz döneminde el halısı ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş oranı yüzde 24.1" dedi. ABD'nin yaptığı ithalattaki daralmanın yerini dolduran ise Irak pazarı oldu. Özellikle Erbil. Irak'a yapılan ihracat 2009 Ocak- Temmuz döneminde yüzde 82.5 artarak 41 milyon 574 bin dolara çıktı. Aynı dönemde Irak'ın toplam ihracat içindeki payı yüzde 7.4'e çıkarak uzun süredir üst sıralarda yer alan ABD'yi yakaladı. Irak'ın 2008'deki Türkiye'den alımı sadece 22 milyon 783 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

'YENİ PAZARLAR ARIYORUZ'
Krize karşı en hazırlıklı sektörün halı sektörü olduğunu dile getiren İbrahim Yılmaz, Rusya'dan, Orta Doğu'ya, Amerika'dan, Avrupa'ya çok geniş bir pazar yelpazesine ihracat yapma hedefinde olduklarını dile getirdi. Kriz sonrası 62.3 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirten Yılmaz, aynı dönemde makine halısı ihracatının ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 10.2 düşerek 497.7 milyon dolar olduğunu belirtti. Belçika'nın dünya halı ihracatında lider olduğunu ve Gaziantep'te bu halıların üretildiğini de ekleyen Yılmaz, Türkiye'nin yurtiçinde halı üretmek yerine Çin, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde üretim yaptırarak Türk halısı markasıyla satması gerektiğini söyledi.

'İRAN' A HALI SATIYORUZ'
Yılmaz, İngiltere'ye yapılan ihracatta da yüzde 70'lere varan yükseliş olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, "İngiltere'de geleneksel olarak duvardan duvara halı yaygındı, ancak son yıllarda modanın değişmesiyle İngilizler de parça halıya yönelmeye başladı. Türkiye'de makine halısında modaya uygun ciddi halılar üretiyor. İran'a da makine halısı ihracatında ciddi yükseliş var. Halının anavatanına halı satıyoruz.