Sanayi üretimindeki düşüş 7 ay sonra tek haneye indi

Sanayi üretimindeki düşüş hız kesmeye devam ediyor. Haziran'da sanayi üretimi yüzde 9.7 azalırken, 7 ay aradan sonra ilk kez tek haneli küçülme yaşadı. Aylık üretim artışı ise yüzde 7.3 arttı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 11.08.2009 ABONE OL
Rakamlarla sanayi üretimi
% 7.2
Dayanıklı tüketim imalatı yıllık bazda 11 ay sonra ilk kez arttı.

%-10.6
İmalat sanayisindeki daralma hız keserken Haziran'da %10.6 oldu.

% -36.5
Yıllık bazda en büyük düşüş % 36.5'le diğer ulaşım araçlarında oldu.

% 5.3
ÖTV indirimlerinin etkisiyle motorlu taşıtlar üretimi 5 aydır artıyor.

% 1.8
Dayanıksız tüketim malı üretimi 14 ay sonra ilk kez arttı.

Sanayi üretimideki düşüş hız kesmeye Haziran'da da devam etti. Son 11 aydır aralıksız küçülen sanayi üretimi Haziran'da yüzde 9.7 oranında küçüldü. Ekonomistler üretimin yüzde 13 civarında küçüleceğini öngörüyordu. Böylece, son 7 aydır çift haneli küçülen ve Şubat'ta yüzde 23.8 küçülerek rekor kıran sanayi üretimindeki daralma tek haneye gerilemiş oldu. Haziran üretimi geleceğe yönelik umutları güçlendirse de çeyreklik bazdaki küçülme kaygı verici boyutlarda. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 22 daralan sanayi üretimi, ikinci çeyrekte ise 15.2 oranında küçülmüştü. Büyümenin en önemli öncü göstergesi olan sanayi üretimindeki küçülmenin yavaşlaması büyümede dibin ilk çeyrekte olduğunu teyit ediyor. Yılın ilk çeyreğinde ekonomi yüzde 13.8 küçülmüştü.

DAYANIKLI TÜKETİM ARTTI

Beklentilerin altında küçülen sanayi üretiminin sürpriz yapmasında tüketim ve sermaye malı imalatı üretimindeki artışlar etkili oldu. Yıllık bazda dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 7.2 ile Temmuz 2008'den bu yana ilk kez arttı. Dayanıksız tüketim malı üretimi ise yüzde 1.8 ile Nisan 2008'den sonra ilk defa yükseldi. Diğer alt kalemlerde de iyileşme göze çarpıyor. Ara malı üretimindeki daralma Mayıs'taki yüzde 20'den Haziran'da yüzde 11'e, sermaye malı üretimindeki daralmanın da yüzde 36'dan yüzde 30'a geriledi. Haziran'da enerji üretimindeki daralma ise Mayıs'taki yüzde 8'den sınırlı iyileşmeyle yüzde 7'ye indi. Sanayi üretiminin en önemli alt kalemi olan imalat sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 10.6 küçülürken, aylık bazda artış yüzde 7.3 oldu.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ ULAŞIMDA
İmalat sanayisinin alt gruplarında yıllık bazda en yüksek düşüş oranı yüzde 36.5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Onu, yüzde 35.9'luk düşüş ile tıbbi hassas ve optik aletler ile ve yüzde 33.6'lık düşüş ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı izledi. Kömür madenciliği yüzde 15, diğer madencilik ve taşocakçılığında yüzde 13.8, tekstil ürünleri imalatında yüzde 7.7, giyim eşyası imalatında yüzde 2,9, ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı yüzde 0.9, kağıt hamuru, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı yüzde 5.9, basım yayım yüzde 5.8, kok kömürü rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı yüzde 22.7, plastik ve kauçuk ürünleri imalatı yüzde 1.4 düşüş gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU