Fed'in faiz korkusu ile dolar 1.50 lirayı aştı

Ahmet Dedehayır, Bender Portföy'e yüzde 25 ortak olarak piyasalara geri döndü. Hedeflerinin hedge fonlar kurmak olduğunu belirten Dedehayır "Türkiye'nin Warren Buffet'i olacağım" dedi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün sona erecek faiz toplantısı öncesinde, gelişmekte olan piyasaların para birimleri dolar karşısındaki değer kaybetti. Yurtiçinde de hızlı değer kaybı yaşayan TL, bankalararası piyasada 1.50'yi geçti. Akşam saatlerinde 1.5050'ye kadar çıktı. Bankacılara göre, Fed toplantısından faiz artırımı sinyali anlamına gelebilecek bir karar çıkabileceğine yönelik endişelerle yabancılar, son haftalarda almış oldukları pozisyonun bir kısmını kapattı. HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, dolar/TL'de dün yaşanan yukarı yönlü hareketin yurtiçi kaynaklı olmadığına dikkat çekerek, "Fed'den faiz artırım sinyali anlamına gelebilecek bir karar çıkabileceğinden endişe eden yatırımcılar, son haftalarda alınan pozisyonları kapatıyor" dedi.

BORSADA SERT DÜŞTÜ

Borsada ise kâr satışları hâkimdi. İMKB-100 endeksi günü yüzde 2.25 kayıpla 43 bin 678 puan seviyesinden kapattı. Satışlar özellikle holding hisselerinde yoğunlaşırken, İMKB Holding Endeksi yüzde 4.24 düştü. Borsanın lokomotifi bankalar hisseleri de sert düştü. Banka Endeksi yüzde 2.33 değer kaybetti.
BİZE ULAŞIN