iPhone'un sapık takip eden programı ABD'de yok satıyor

İphone'dan tartışma yaratacak suçluyu takip uygulaması

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
Elinizde tuttuğunuz iPhone'a yüklediğiniz bir program size yan komşunuzun bir suçlu olduğunu gösterdi, ne yapardınız? Bunun cevabını verecek bir sistem henüz Türkiye'de olmasa da ABD'de artık var. iPhone'un 99 cente satışa sunduğu 'suçlu bulma' programı ülkede büyük yankı uyandırdı. Küresel Yer Belirleme Sistemi GPS şirketi Thinair Wireless'ın hazırladığı ve Haziran ayı başında hizmete sunduğu uygulamanın satışına yasal gerekçelerle kısa süre sonra son verildi. Ancak program üzerinde yapılan değişikliklerin ardından yeniden satışa sunulan GPS hizmeti Apple mağazalarında en çok satan uygulamalar listesinde ilk 10'a girdi.

AİLELER RAĞBET EDİYOR

Sadece ABD'de hayata geçirilen uygulamayı satın alan iPhone kullanıcıları, bulundukları bölgede yaşayan ve daha önce suça karışmış kişiler hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliyor. Suçluların adresi, fotoğrafı ve fiziksel bilgilerinin yanısıra hangi suçu işlediğine dair kişisel bilgilerine de ulaşılmayı sağlayan programdan, Kaliforniya eyaleti yasal gerekçelerle çıkarıldı. Cinsel taciz olaylarının sıkça yaşandığı ABD'de iPhone uygulamasına özellikle çocuklu ailelerin rağbet ettiği öğrenildi.

SATIŞ LİSTESİNDE 8. SIRADA

Apple mağazalarında geçtiğimiz pazar yeniden satışa sunulan suçluyu takip uygulaması 'en çok satan uygulamalar' listesinde sekizinci sıraya yükselirken, en faydalı program sıralamasında ise birinci oldu.