"Şahdeniz gazı Nabucco ile Avrupa'ya taşınamaz"

BOTAŞ'ta yıllarca gaz alım anlaşmalarının yapıldığı daireye başkanlık yapan Aktürk, anlaşma gereği Şahdeniz gazının Türkiye üzerinden Nabucco ile Avrupa'ya taşınamayacağını savundu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
Botaş Doğalgaz Alım ve Kontrat Devirleri Dairesi eski Başkanı Arif Aktürk, Nabucco Doğalgaz Boru Hattı için en önemli kaynaklardan biri olarak gösterilen Azerbaycan'ın Şahdeniz gazının Nabucco'da kullanılamayacağını savundu. Aktürk, "Şahdeniz gazı, sadece Türkiye pazarı içindir. Bu gazı başka kimse müzakere edemez" dedi.

HEDEF TÜRK PİYASASI

BOTAŞ'ta yıllarca Rusya, İran, Azerbaycan'la imzalanan doğalgaz alım anlaşmalarının yapıldığı 'Doğalgaz Alım ve Kontrat Devirleri' Dairesi'ne başkanlık yapan, anlaşmaların ayrıntılarına hakim olan Arif Aktürk, Nabucco Boru Hattı Projesi'nin 'aktif' hale gelmesi için en önemli kaynak olarak gösterilen Şahdeniz doğalgazıyla ilgili önemli açıklama yaptı. Şahdeniz'de üretilecek doğalgazın, yalnızca Türkiye pazarına yönelik olduğunu belirten Aktürk, şu görüşleri dile getirdi: "Bu gazı başka kimse müzakere edemez. Bunu nereden mi söylüyorum? Azerbaycan'da üretilen Şahdeniz gazı ile ilgili olarak Azerbaycanlı SOCAR, BP, ELF, LUKAGIP, Statoil ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı arasında imzalanmış bulunan Üretim Paylaşma Anlaşmasının, 4 Haziran 1996 tarihli zeyilnamesinin 3'üncü maddesine göre Üretim Paylaşma Anlaşmasının tüm tarafları Şahdeniz'de üretilecek tüm doğalgazın Türk doğalgaz pazarında satılmasının temel hedef olduğunu kabul etmiştir." BOTAŞ'ın eski yöneticisi Arif Aktürk, Şahdeniz'de üretilecek doğalgazın Türkiye dışındaki pazarlara satılamayacağını vurgulayarak, "SOCAR dahil sözleşmenin hiçbir tarafı Şahdeniz-2 fazından çıkacak doğalgazı, gerek Nabucco, gerekse de başka herhangi bir güzergahtan Avrupa'ya veya Rusya'ya satamaz" diye konuştu.

GAZ PAZARLIĞI

Türkiye'nin almaması durumunda gazın başka pazarlara satılabileceğini vurgulayan Aktürk, şöyle devam etti: "Nabucco projesi kapsamında ortaya atılan CDC'un (Caspian Development Corporation) bile Şahdeniz Faz-2 kapsamındaki gazın pazarlığına AGSC veya SOCAR ile dikkat çektiğim maddeye istinaden oturamaz."

AZERİLERİN EN BÜYÜK GAZ KAYNAĞI
Bakü'nün 70 kilometre güneydoğusunda yer alan Şahdeniz sahası, Azerbaycan'ın en büyük gaz kaynağı olarak biliniyor. En büyük ortak % 25.5 ile BP. TPAO'nun da % 9 ortaklığı bulunuyor. 50-100 milyar metreküp arasında rezerv tahmin ediliyor.