Memurun gözü toplu görüşmede

Hükümet ile memur konfederasyonları toplu görüşme masasına oturuyor. İki milyona yakın memuru ilgilendiren görüşmelerde en hüdüşük memur maaşının bin 360 liraya çıkarılması talep edilecek

Cuma 15.08.2009
Güncelleme: Cumartesi 15.08.2009
ABONE OL
Hükümet ile memur konfederasyonları bugün 2 milyona yakın memurun gelecek yıla ilişkin ekonomik ve sosyal haklarını görüşmek üzere masaya oturuyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı, saat 10.00'da başlayacak. Her hizmet kolunda en fazla üyesi bulunan sendikanın katıldığı toplu görüşmelerde, bu yıl en fazla üyeye sahip konfederasyon olması dolayısıyla memur heyetine Memur-Sen başkanlık edecek. En düşük memur maaşının bin 360 TL'ye çekilmesini isteyen Memur-Sen, kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 11 zam ve en az 80 lira ek ödeme yapılmasını, kamu çalışanlarının dahil olduğu gelir vergisi oranlarının 5 puan indirilmesini, indirilmemesi halinde çalışanlara 6 ayda bir 600 lira kriz çeki verilmesini istiyor. Kamu çalışanlarına, en az bin 500 lira "temel ücret'' ödenmesini isteyen KESK de gelir vergisi oranlarının yüzde 10 azaltılması, kamudaki güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmesi, engellilere ayrılan istihdam kotalarının doldurulması, kadınlara çalışma yaşamında pozitif ayrımcılık uygulanması gibi taleplerde bulunacak.

CENAZELER DE GÖRÜŞÜLECEK
Toplu görüşmeleri hükümet adına Kamu İşveren Kurulu yürütecek. Görüşmeler, katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, fazla çalışma ücretleri, harcırah, ikramiye, lojman tazminatı, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, tedavi yardımı ve cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımlarını kapsayacak.