'Şahinler iflas etmedi borçlarımızı ödüyoruz'

Şahinler Holding'in kurucusu Kemal Şahin, 'iflas etti' diyenlere ateş püskürdü. Şahin, "Borçlarımızın büyük bir bölümünü ödedik" dedi

Cumartesi 15.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 15.08.2009
ABONE OL
Almanya'da 5 bin markla başladığı iş hayatında Türkiye'nin en büyük holdingleri arasına giren ancak krizle birlikte piyasadaki 150 milyon TL'lik borçları yüzünden iflas ertelemeye başvuran Şahinler Holding'in kurucusu Kemal Şahin, iflas etti diyenlere ateş püskürdü. Holdingin iflas etmediğini belirten Şahin, "Firmalarımız birbirine kefalet içinde olduğundan tedbir kararı tekstille ilgili tüm yurtiçi şirketlerinde alındı. Bu süreçte aynı pazarlara hitap eden şirketleri birleştirdik. Yönetim kademelerini azaltıp toplam mekanları küçülttük, eleman tasarrufuna gittik" dedi.

"ELEMAN ALMAYA BAŞLADIK"
Alınan tedbbirlerle birlikte fabrikalarda kapasite artışına gittiklerini kaydeden Şahin, geçen seneki cirolarını daha az kadroyla, daha düşük masraflarla yılın ikinci yarısında tekrar yakalamayı hedeflediklerini dile getirdi. "Tedbir kapsamında olan şirketlerimizde yeniden yapılandırma ve iyileşme projemizde kayyumlarla uyumlu olarak gerekenleri yerine getiriyoruz. Piyasaya olan borçlarımızın büyük bir bölümünü ödedik geri kalanı ise yeniden yapılandırdık" diyen Şahin, kapasite artırımlarıyla birlikte yeniden işe alımlara başladıklarını kaydetti.

ÖNCEDEN SÖYLEMİŞTİK
Şahin iflas süreciyle ilgili şöyle konuştu: "Türkiye'deki tekstil sektörünün, krizden en çok etkilenen sektör oluşuna dikkat çekmek gerekir. Sektörün tedbir alınmadığı takdirde böyle bir döneme gireceğini bizler yıllar önce söylemiştik."