Vakıfbank'ın ilk yarı kârı 595 milyon liraya ulaştı

Vakıfbank, yılın ilk yarısında net karını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artırarak 595 milyon TL'ye yükselttiğini açıkladı

Vakıfbank'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin ikinci çeyrek net kârı ise yüzde 8.9 artışla 300.8 milyon lira oldu. Banka geçen yılın ilk yarısına oranla net kârını yüzde 26 artırırken, toplam faaliyet gelirlerini de yüzde 38 artışla 1.922 milyon TL'ye yükseltti. Haziran sonu itibarıyla Vakıfbank'ın aktif büyüklüğü yüzde 22 artışla 59 milyar TL, nakdi kredileri yüzde 13.5 artışla 32 milyar lira, toplam mevduatı ise yüzde 21 artışla 42 milyar lira olarak gerçekleşti.

KÂR GERÇEK BANKACILIKTAN
İlk yarı sonuçlarını değerlendiren Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, "2009 yılı ikinci çeyreğinde istikrarlı büyümemizi sürdürdük. Özellikle bireysel kredilerde sağladığımız yüzde 7.4'lük büyümenin kalıcı bir büyüme olacağı yönünde sinyaller alıyoruz. Bireysel kredilerdeki bu büyümeyi yüzde 9.8 ve yüzde 4.5 gibi sektörün çok üzerinde büyüyen taksitli ihtiyaç kredileri (TİK) ve konut kredileriyle sağlamış olmamız ayrıca memnuniyet verici" dedi. Karaman, "Kredilerin toplam aktifler içindeki payı yüzde 54 ile sektör ortalaması olan yüzde 48'in üzerindedir. Menkul kıymetlerin toplam aktiflerden aldığı pay ise yüzde 23 ile sektör ortalaması olan yüzde 29'un altındadır. Dolayısıyla karlılıktaki artış tamamen gerçek bankacılık faaliyetlerinden kaynaklanmış ve bir defaya mahsus arızi gelirler karlılığımızda etkili olmamıştır" diye konuştu. Genel Müdür Karaman, "Global krizin şiddetinin giderek azaldığını ve en kötüsünün geride kaldığını düşünüyoruz. Bu durum, tüm sektörde olduğu gibi Vakıfbank'ta da yavaşlayan yeni şube açılışlarına yeniden hız kazandırılması yönünde bizleri cesaretlendirmektedir" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN