Tur gergin başladı, memura grev hakkı pazarlığa girdi

İki milyonu aşkın memuru ilgilendiren toplu görüşme sıkıntılı başladı. "Meşruluk" ve "adap" tartışmasının yaşandığı ilk turda gündem maddeleri arasında grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı da yer aldı

Hükümet ile memur konfederasyonları toplu görüşme masasına oturdu. İlk turu sıkıntılı başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Hükümeti Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın temsil etiği görüşmelere KESK Başkanı Sami Evren, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız katıldı. KESK Başkanı Evren ilerleyen saatlerde toplantının yarısında salondan ayrılırken, gündem belirlendi. Gündeme göre 4 oturum daha gerçekleştirilecek ve üç komisyon oluşturulacak. 4 tur halinde yapılacak görüşmelerde gündem, kamuda farklı istihdam şekillerinden kaynaklanan sorunlar, çalışma şartları, iş kollarının sorunları, demokratik haklar ve grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ile mali haklar olarak belirlendi. Memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusu, gündemin son maddesi olarak belirlendi.

'KİM YETKİLİ' TARTIŞMASI ÇIKTI
Hükümet ile sendikalar arasındaki ilk toplantıda gerginlik yaşandı. Bakanı Yazıcı'nın açış konuşmasından sonra gündeme geçileceğini söylemesi sendika temsilcilerinin tepkisine neden oldu. KESK Başkanı Evren, kendilerine de söz hakkı verilmesini istedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun masada yetkili sendika olarak kendilerini göstermesi ve konuşma talebinde bulunması Kamu Sen Genel Başkanı Akyıldız ve Sami Evren'in tepkisine neden oldu. Üç sendika başkanı arasında kısa süreli "yetkili" sendika tartışması yaşandı. Bakan Yazıcı sendika temsilcilerine 10'ar dakika söz verdi.

BAKAN'DAN 'ADAP' UYARISI
İlk sözü alan KESK Başkanı Sami Evren, görüşme masasını "meşru" olmadığını, son kararı Bakanlar Kurulu'nun vereceğini bu nedenle sözleşme masası kurulması gerektiğini, aksi takdirde 30 Ağustos'ta geniş katılımlı bir genel greve gidileceğini söyledi. Evren'e "Burası bir siyasi arena değil" diyerek tepki gösteren Yazıcı, toplantının uslüp ve adabına uyulmasını istedi. Bakan Yazıcı, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın, hükümetin ayrımcılık yaptığını belirtmesine de karşı çıkınca, Akyıldız "Elimizde bilgi ve belge olmadan konuşmayız sayın bakanım" dedi. Bakan Yazıcı da "bu bilgi ve belgeleri görmek isteriz" dedi.

15 günde bitmesi gerekiyor
Yasaya göre, 15 gün içinde sonuçlanması gereken toplu görüşmelerde anlaşmaya varılması halinde mutabakat metni imzalanarak Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Anlaşmazlık durumunda ise uyuşmazlık tutanağı tutulacak ve Uzlaştırma Kurulu devreye girecek.

BİZE ULAŞIN