Depreme karşı kapsül evler

Körfez depremi arkasında 20.000 ölü, 50.000 yaralı, acılı insanlar ve 10 milyar dolar fatura bırakarak geldi gitti. İmar ve yapı düzenini 'rant ve güç'e endeksleyen kesimlere attığı tokat ders olmadı. İmar işleri eski hamam eski tas: 'Bal tutan parmağını yalar', 'Alan memnun veren memnun' sistemi aynen devam. Ancak, Marmara'nın patlamaya hazır bir bomba olduğu gerçegi ise hiç değişmedi. Dahası, zaman aktıkça risk yükseliyor.

İşte Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'ten İstanbul'u depreme karşı yeniden yapılandırabilecek kapsül evler ve Proje 3G önerileri:

KAPSÜL EVLER:

Deprem ve Gecekonduya karşı Süper Ucuz, Süper Hızlı, Süper Nitelikli Konut projesi.
Fabrikalarda sabit mobilyasıyla bant teknigiyle zincirleme monoblok üretilen 25 m2 lik kapsül üniteler bir salkım gibi orta sirkulasyon şaftına vinç yardımıyla takılmakta. ' Deprem izolatörleri' kullanılmakta. 25 m2 lık bir kapsül wc-duş ve mutfakcığı bulunan bir stüdyo konut ünitesi oluşturmakta. 2 kapsül yan yana kullanıldığında 2 oda 1 salon 50 m2 daire olmakta. Kapsüller 3' lü kullanıldığında 3 oda 1 salon 75 m2 lık daireler elde edilebilmekte. Bblok yükseklikleri 12 kat ve üstü düşünülmekte. Tek sırkülasyon şaftlı blokların her katında 1 adet 25 m2 lik stüdyo, 2 adet 50 m2 lık daire ve 1 adet 75 m2 lık daire bulunmakta.

Kapsüllerin oda duvarları istenıldiği şekilde düzenlenebilmekte. Temizlenecek eski yapı ve gecekondulara kıyasla aynı alanda daha fazla ünite elde edilebildiğinden hak sahiplerine bedelsiz kapsül ev verilmesi mümkün olabilecek. Geri kalmışlık simgesi gecekondu süratle temizlenecek, kentlerimiz depreme hazırlanacak, lokomotif inşaat sektörü ivme kazanacak, işsizlik azalacak.

* 1 kapsül
25 m2 STÜDYO 10.000.-TL 20 sene ayda 50.-TL
* 2 kapsül 50 m2 DAIRE 20.000.-TL 25 sene ayda 75.-TL
* 3 kapsül 75 m2 DAIRE 30.000.-TL 30 sene ayda 100.-TL

PROJE 3G:

Proje 3G, 'kentlerimiz' genç, güzel, güvenli' otofinans bir strateji. Çok malikli apartmanlarda güçlendirme teknik, ekonomik, hukuki ve pratik açılardan tercih edilemekte ancak maliklerin müteahhitlere para vererek apartmanlarını yenileme olanakları olmadığı gibi, mevcut yapıları imar hakkını doldurmuş olduğundan yeni yapılacak binada yapımcıya yapım masrafları ve müteahhitlık karını karşılaması için dükkan veya daire de verememekte.

Yapılar yeniden inşa edilememekte, betonarme tabutlar gibi beklemektedir. Müteahhitler eliyle binalarını yıkıp zemin etüdleriyle beraber yeni deprem yönetmeliğine göre inşa etmek, altına garaj ve sığınak koymak, ısı yönetmeliğine uymak, çevreci bina (az enerji, az karbon salınımı) şartlarını yerine getirmek kaydiyle eski deprem yönetmeliğine göre yapılmış betonarme apartmanlara bölgesine göre 1-2 kat ilave imar hakkı verelim.

İlave imar hakkının getirdiği imkan ile İstanbul parsel parsel kendi kendini yenileyecek, eski binalar yıkılıp müteahhitler tarafından yenileri yapılacak. Yollar araçlardan temizlenecek, itfaiye ambulans sıkışıp kalmayacak. Yeni binalar ile çevremize çeki düzen gelecek, enerji ve kaynak tasarrufu sağlanacaktır. Milli servete katkısı bulunan bir projedir. Proje 3G nın toplu uygulamalar için hazırlanan 'geleneksel apartmanlar' özel merdiven tasarımıyla düz veya meyilli her türlü araziye proje değişikliği olmadan inşa edilebilecek.

BİZE ULAŞIN