Merkez Bankası faizi 50 puan indirdi

Merkez Bankası, borçlanma faizlerini yarım puan indirdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Para Politikası Kurulu (Kurul), bugünkü toplantısında, banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı;nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının indirilmesine karar verdi.

Buna göre, gecelik borçlanmalarda Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 8,25;ten yüzde 7,75;e, borç verme faiz oranı ise yüzde 10,75;ten yüzde 10,25;e indirildi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası;nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 4,25;ten yüzde 3,75;e, borç verme faiz oranı ise yüzde 13,75;ten yüzde 13,25;e düşürüldü.

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 9,75;ten yüzde 9,25;e çekildi.

TÜKETİM TALEBİ

Merkez Bankası açıklamasında, faiz indiriminin gerekçesine ilişkin olarak, son dönemde açıklanan verilerin, iktisadi faaliyette gözlenmekte olan toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına işaret ettiği belirtildi. Açıklamada, şu değerlendirmeye yer verildi:

''Dış talep zayıf seyrini sürdürmekte, yurt içi yatırım talebi gerilemekte ve istihdam koşullarında belirgin bir iyileşme görülmemektedir. Ayrıca, yakın dönem gelişmeleri tüketim talebindeki toparlanmanın gücüne ilişkin belirsizlikleri artırmıştır. Bu çerçevede, Enflasyon Raporu;nda çizilen perspektifle uyumlu biçimde, enflasyonun düşük seyrini uzun bir süre koruyacağı öngörülmektedir.

Finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesi, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret etmektedir. Kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun bir süre koruması yönündeki görüşünü teyid etmiş, iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul;un geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.''

PPK'nın bugünkü toplantısına, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile kurul üyeleri Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Turalay Kenç, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu katıldı.

PPK, 16 Temmuz'da gerçekleştirdiği bundan önceki toplantıda da, faiz oranlarında 0,50 puanlık indirime gitmişti.

BİZE ULAŞIN