Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın keyfine diyecek yok

Bir yıl aradan sonra geçen hafta ekonomik durgunluktan çıkan Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da yatırımcı güveni Ağustos'ta 3 yılın en yüksek seviyesine tırmandı

Yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.3 büyüyerek ekonomik durgunluktan çıkan Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'dan ard arda sevindirici haberler geliyor. Alman yatırımcılarının, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin görünümüne ilişkin eğilimlerini gösteren ZEW endeksi, Ağustos'ta 56.1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi endeksin 45'e çıkmasıydı.

"SEVİNMEK İÇİN ERKEN"
Merkezi Almanya'nın Mannheim kentinde bulunan ZEW'in 300 analist ve kurumsal yatırımcı ile anket yöntemiyle oluşturduğu yatırımcı güven endeksi Temmuz ayında 39.5 olmuştu. ZEW Başkanı Wolfgang Franz yaptığı açıklamada sevinmek için henüz çok erken olduğunu vurguladı. Franz, Alman ekonomisinin toparlanmasının küresel ekonomik toparlanmaya bağlı olduğuna ve iyileşmenin kademeli olarak gerçekleşeceğine dikkat çekti. İstikrarlı seyreden tüketim harcamalarının, hükümetin yürürlüğe koyduğu konjonktür paketlerinin ve artan kamu yatırımlarının ekonomiyi beslemesiyle Almanya yılın ikinci çeyreğinde büyüyerek durgunluktan çıkmıştı.
BİZE ULAŞIN