"Fed'i yönetirim, CEO döverim" diyenler bilgisayar başına!

Küresel krizde Beyaz Saray'ın izlediği ekonomik politikaları yanlış ve eksik bulan, "Bernanke'nin yerinde ben olsaydım daha iyi yönetirdim" diyenler için ABD'li bilgisayar programcıları "kurtarma oyunları" geliştirdi

ABD halkı krize neden olanlardan intikamını sanal ortamda alıyor. Krizi fırsat gören bilgisayar programcıları "Ben hükümetin, Fed'in ya da CEO'ların yerinde olsaydım daha iyi yönetirdim. ABD ekonomisini finansal krizden çıkartırım, resesyona daha kısa sürede son veririm" diyenlere bunu kanıtlama fırsatı veriyor. http://thebailoutgame.us adresindeki 'kurtarma oyununda' Fed Başkanı Ben Bernanke'nin koltuğuna oturarak ABD hükümetinin zor durumdaki kurumlarıyla ilgili yardım politikalarını siz belirliyorsunuz.

BİR BİLEN: GREENSPAN

787 milyar dolarlık kurtarma paketini harcamakta tam yetkiye sahip oyuncuların görevi zor. Bir yandan iflas eden şirketler, bir taraftan yardım bekleyen finans kuruluşlarıyla ilgili stratejik kararlar almakta zorlanan oyuncuların imdadına ABD'li ekonomist ve eski merkez bankası başkanı Alan Greenspan yetişiyor. İsteyen oyuncular karar almadan önce bir bilen olarak Alan Greenspan'ın da görüşüne başvurabiliyor. ABD'nin para politikasına yön vermek isteyenler için diğer bir strateji oyunu ise http://www.frbsf.org/education/ activities/chairman web adresinde yer alıyor. Bernanke'nin görevini üstlenen oyuncuların hedefi belirledikleri faiz oranları ile enflasyonu yüzde 2, işsizlik oranını da yüzde 5 seviyelerinde istikrarlı şekilde tutmak. İngiltere'de ise Başbakan Gordon Brown'un yüzüne para atarak puan kazanılan bir oyun mevcut.

CEO'LARI CEZALANDIR, HALKI KURTAR
Harcamalarıyla tepki çeken ABD'li CEO'lar da bilgisayar oyunlarından nasibini aldı. www.addictinggames.com/trilliondollarbailout. html (üstte) adresindeki oyun krizde prim alan, özel jetlerinden vazgeçmeyen CEO'ları cezalandırarak Amerikan halkının kurtarılması üzerine kurulmuş. Oyuncular, ipotekli evleri kurtarıp, CEO'ları döverek, uçaklarını düşürüp, limuzinlerine takla attırarak puan kazanıyor.

BİZE ULAŞIN